Žena a dopravní nehoda. To je více stresu a emocí

8. 10. 2015 12:10
Ženy vnímají situaci nehody daleko komplexněji, tvrdí psycholog (ilustrační foto).
Ženy vnímají situaci nehody daleko komplexněji, tvrdí psycholog (ilustrační foto).

Pokud jste někdy měli tu smůlu a zažili dopravní nehodu, pak víte, že se bez stresu a emocí neobešla. Z průzkumu Linky pomoci řidičům 1224 mezi více než tisícovkou řidičů přitom vyplývá, že ženy se při dopravních nehodách dostávají do stresu více než muži.

Při havárii se člověk dostává do akutního negativního stresu, který ovlivňuje jeho fyzickou i psychickou stránku. "Ženy vnímají situaci nehody daleko komplexněji. Musí totiž řešit celou řadu starostí s tím souvisejících, například u sebe mají dítě, což stres ještě zvyšuje," říká dopravní psycholog Michal Walter. To potvrzuje i průzkum Linky pomoci řidičům 1224. Z výsledků vyplývá, že ženy bývají dopravní nehodou ovlivněny více ─ 80 procent z nich uvedlo, že se při nehodě dostalo více či méně do stresu, muži "jen" v 55 procent případů.

Vinou stresu z nehody se na povrch začnou vyplavovat emoce, které jsou jinak potlačovány. Téměř polovina žen přiznala, že na nehodu reagovala emotivně, z toho 19 procent dokonce velmi až extrémně. Výjimkou není ani zlost, podle průzkumu bylo při nehodě rozzlobených 35 procent žen, u mužů to bylo 20 procent. Bohužel se mnohdy nelze vyvarovat ani stavu zmatenosti, z vlastní zkušenosti jej potvrdilo 30 procent žen a 15 procent mužů. Takové okolnosti mohou být způsobeny nejistotou jak postupovat, důsledkem nárazu či dalšími důvody, jako je starost o plačící dítě, pocit viny nebo ofenzivní chování druhého řidiče. Právě takových situací zneužívají lovci nehod, kteří "číhají na kořist" u silnic, v místech s vysokým rizikem dopravní nehody.

Zkušenosti motoristů ukazují, že právě vulgarita a agresivita ostatních účastníků dopravní nehody se vyskytuje u každé třetí nehody a že častěji jsou cílem takového chování ženy. "Řidičky jsou tradičně vnímány nejen za volantem jako slabší pohlaví, a tak působí jako snadnější cíl pro ventilaci negativních emocí. Při řízení motorového vozidla jsou vesměs opatrnější a zodpovědnější než muži, nemají většinou tendenci riskovat a závodit s ostatními," vysvětluje Walter.

Podle výsledků průzkumu reagovali ostatní na řidičky rozzlobeně ve 33 procent případů, na muže ve 28 procent nehod. S napadením či pokusem o něj se u dopravní nehody setkalo 15 procent respondentů. Podle Waltera je potřeba se agresivitě účinně bránit použitím asertivních technik: "Ženy by se sebou rozhodně neměly nechat manipulovat a neměly by se bát požádat o pomoc, nejlépe asistenční společnost své pojišťovny, případně policii, pokud je k nehodě přivolána."

Asistenční služby

Ačkoliv mají řidiči řadu asistenčních služeb předplacenou v pojištění vozidla, v případě nehody se na smluvní asistenční společnosti pojišťoven obrací "jen" 26 procent žen a 21 procent mužů. Pokud se však jedná o nehodu se závažným poškozením automobilu, využívá asistence o poznání více motoristů, konkrétně 40 procent. "Linka pomoci řidičům 1224 zjednodušuje přístup k asistenčním službám pojišťoven a je řidičům k dispozici nonstop, tedy 12 měsíců v roce, 24 hodin denně. Operátor linky přepojí řidiče podle jeho pojišťovny nebo registrační značky na příslušnou smluvní asistenční společnost pojišťovny, která odtah či opravu nepojízdného auta okamžitě zajistí. Řidičům se tak vždy dostane potřebné pomoci, ať už v případě nehody, nebo poruchy, přímo od jejich pojišťovny, bez drahých a nikým nezvaných prostředníků," dodává Aleš Povr z České kanceláře pojistitelů. Většina řidičů, kteří využili služeb smluvních asistenčních společností pojišťoven, s nimi byla spokojená - pozitivně se o nich vyjádřilo 83 procent motoristů.

Kvůli opravám, jako je výměna svíček, žárovky či kola, volaly řidičky ve 12 procent asistenčním společnostem, 61 procent o pomoc s opravou požádalo rodinného příslušníka či známého a 25 procent žen by výměnu provedla osobně. Muži si naopak v 90 procent takové práce udělají sami, pomoc známých by vyhledala 3 procent z nich, 7 procent by se obrátilo na asistenční společnosti. "Muži mají vesměs bližší vztah k technice, takže se sami snaží řešit některé poruchy na místě, nicméně pomoc profesionálního technika je vždy spolehlivým řešením. Navíc dělat jakékoliv opravy přímo na vozovce je velmi nebezpečné. Dnešní přetechnizované automobily nabízejí čím dále méně možností jakékoliv opravy svépomocí bez příslušných znalostí a technického vybavení, takže lze jen doporučit přivolat pomoc profesionálů," uzavírá Michal Walter.

Autor: - red -Foto: citroën

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ