V Česku pravidelně spoří 67 procent obyvatel. Měsíčně si ukládají v průměru 2659 korun, což je o 219 korun více než v loňském roce. Nejvíce lidé využívají stavební spoření, následuje spořicí knížka či účet. Vyplývá to z analýzy IMAS International zpracované pro finanční skupinu Erste.
Stavební spoření je podle průzkumu nejoblíbenějším produktem u 52 procent obyvatel, spořicí knížka či účet u 39 procent, životní či kapitálové pojištění u 38 procent a státem podporované penzijní pojištění upřednostňuje 36 procent dotázaných. Úspory v hotovosti doma nebo v bezpečnostní schránce má 28 procent obyvatel České republiky.
Skoro třetina dotázaných spoří částku v rozmezí od 1001 do 2500 korun, přes 20 procent si odkládá částku od 2501 do 5000 korun. Částku vyšší než 5000 korun spoří měsíčně 15 procent dotázaných.
S výší spořené částky je spokojeno přes 80 procent střadatelů a více než polovina z nich plánuje v budoucích pěti letech spořit přibližně stejnou částku. Pravidelně spoří větší procento žen než mužů, ženy jsou také opatrnější na útratu peněz než muži.
Podle průzkumu je spoření oblíbené také v Rakousku, kde své peníze pravidelně ukládá 60 procent obyvatel. Na Ukrajině, kde byl také průzkum proveden, je to naopak jen necelá třetina.