Akcie ve Spojených státech ukončily týden mírným růstem a index S&P 500 a Nasdaq uzavřely již podruhé v tomto týdnu na novém rekordu. K růstu přispěly hlavně akcie firem Ford Motor a Amazon.com díky výsledkům hospodaření. Statistické údaje o růstu americké ekonomiky za první čtvrtletí však přiměly investory spíše k tomu, dát si přestávku.
Index Dow Jones stoupl o 81,25 bodu, tedy 0,31 procenta, na 26.543,33 bodu. Širší index Standard & Poor's 500 posílil o 13,71 bodu, neboli 0,47 procenta, na 2939,88 bodu. Index technologického trhu Nasdaq se zvýšil o 27,72 bodu, čili 0,34 procenta, na 8146,40 bodu. Za celý týden Dow Jones mírně klesl o 0,06 procenta, S&P 500 však posílil o 1,2 procenta a Nasdaq o 1,86 procenta.
"Nepůjdeme výrazně vzhůru, dokud nebudeme mít jasno o současném stavu hospodářských výsledků," uvedl stratég Cornerstone Capital Michael Geraghty.
Navzdory horším výsledkům některých velkých firem více než tři čtvrtiny z 229 společností z indexu S&P 500, které zatím zveřejnily výsledky hospodaření, překonaly očekávání analytiků. Podle nejnovější prognózy analytici očekávají, že zisk firem z indexu S&P 500 za první čtvrtletí klesne meziročně o 0,3 procenta, včera přitom čekali, že zůstane na stejné úrovni. Jejich odhad je však stále zlepšením proti prognóze z dubna, kdy počítali s poklesem o 2,3 procenta.
Akcie firmy Intel dnes klesly o téměř devět procent poté, co firma snížila prognózu příjmů za celý letošní rok a její tržby v hlavní divizi datových center zaostaly za očekáváním. Ztrácely i energetické firmy kvůli nižším cenám ropy, napsala agentura Reuters.
Americké ministerstvo obchodu v pátek oznámilo, že HDP v prvním čtvrtletí vzrostl v celoročním přepočtu o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali zvýšení jen o dvě procenta. K růstu však přispěly hlavně vyšší zásoby, výdaje spotřebitelů a firem naopak prudce klesly a nižší byly i investice do výstavby domů, a to již páté čtvrtletí za sebou. Zpomalil také růst indexu výdajů na osobní spotřebu (PCE), což je indikátor, kterému dává při sledování vývoje inflace přednost centrální banka USA (Fed).
Americký dolar v pátek navzdory příznivým údajům o vývoji hrubého domácího produktu USA za první čtvrtletí oslabil. Investoři se totiž spíše než na údaj o růstu zaměřili na zhoršení dílčího ukazatele inflace. Část investorů se proto rozhodla vydělat na růstu dolaru v tomto týdnu a dolar prodávala.
Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, klesl o 0,1 procenta na 98,04 bodu. Vůči euru dolar oslabil o 0,1 procenta na 1,1147 USD, k jenu však zůstal jeho kurz téměř beze změny, činil 111,61 JPY. Euro vůči jenu posílilo o 0,1 procenta na 124,50 JPY.