Analytik: Propad koruny může zdražit elektroniku i zájezdy

Ekonomika
13. 1. 2015 06:30
"Rozhodnutí centrální banky by českou měnu mohlo přiblížit i k hranici 30 korun za euro," řiká Miroslav Novák.
"Rozhodnutí centrální banky by českou měnu mohlo přiblížit i k hranici 30 korun za euro," řiká Miroslav Novák.

Koruna zažívá v posledních dnech prudký pád. V současnosti se pohybuje okolo 28,30 koruny za euro. Ještě před měsícem přitom byl její kurz na úrovni 27,6 koruny za euro. "Rozhodnutí centrální banky by českou měnu mohlo přiblížit i k hranici 30 korun za euro," říká analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Co je příčinou prudkého poklesu koruny?

Za prudkým oslabením koruny v posledních dnech stojí hlavně obavy trhu, že Česká národní banka na únorovém zasedání oznámí zvýšení intervenční hladiny ze současných 27 korun až na 29 nebo i 30 korun za euro. Důvodem pro to je, že oproti prognóze, kterou centrální banka vydala v listopadu, je riziko výrazně nižší inflace. Trh proto již trochu předjímá rozhodnutí centrálních bankéřů.

Analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Kdy by se ten pokles mohl zastavit?

Já se obávám, že by to mohlo být až toho pátého února, kdy zasedá bankovní rada centrální banky. Do té doby bude koruna pod velkým tlakem a bude ztrácet. Těžko říci, jestli se to oslabování zastaví na současném stavu, nebo půjde na 29 korun za euro či ještě níže.

Říkal jste, že klíčové bude rozhodnutí centrální banky. Jaké jsou varianty vývoje po jejím zasedání?

Podle mě je nepravděpodobné, že by centrální banka zvedla intervenční hladinu, což očekává většina trhu. Podle mého ji zachová na 27 korunách za euro. Takže po tom zasedání koruna dále neoslabí, ale bude stagnovat, nebo dokonce mírně posílí.

Jaký je vliv slabé koruny na českou ekonomiku?

Nevnímal bych to nijak negativně. Samozřejmě to může mít horší dopad na dovozce, ale naopak z oslabení mohou profitovat exportéři. Hlavním a pozitivním dopadem je skutečnost, že v posledních měsících výrazně klesly ceny pohonných hmot.

A jaký to může mít dopad na spotřebitele, tedy obyčejné lidi?

Pokud se ten současný kurz udrží na 28,50 koruny za euro, nebo dokonce ještě oslabí, tak by to znamenalo dražší dovolené, dražší elektroniku a různé spotřební zboží. Také se prodraží nákupy těm, kdo si zvykli nakupovat v zahraničí, třeba v Německu nebo v Polsku. Pokud by tedy došlo k ještě výraznějšímu oslabení koruny, tak by ten efekt nebyl pro spotřebitele příznivý. Ale moc bych se toho nebál.

Autor: - pcl -Foto: Shutterstock , www.akcentacz.cz

Další čtení

Inflace v Turecku v červnu zvolnila na 35,1 procenta, zůstává nejvyšší v Evropě

Ekonomika
4. 7. 2025

Majetkový úřad prodal bývalé sídlo ÚSTR v Praze na Žižkově za 387 milionů korun

Ekonomika
3. 7. 2025
ilustrační foto

Cestování je hit. Do patnácti let se ztrojnásobí, říká průzkum

Ekonomika
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ