Test bank
Analytik: Zátěžové testy byly měkké, banky potřebují víc kapitálu
17.07.2011 14:45
Pokud by se evropské banky podrobily přísnějším zátěžovým zkouškám, než jaké absolvovaly, ukázalo by se, že jim dohromady chybí zhruba 80 miliard eur, v přepočtu asi dva biliony korun. Upozorňuje na to přední analytik investiční banky JP Morgan & Co Kian Abouhossein, který výsledky přepočítal za použití jiných parametrů. Oficiální výsledky přitom ukázaly, že bankám chybí jen asi 2,5 miliardy eur.
Evropský úřad pro bankovnictví (EBA) v pátek zveřejnil výsledky zátěžových zkoušek, v nichž hodnotil 90 bank z 21 evropských zemí. Cílem bylo zjistit, zda by tyto bankovní domy ustály i dvouletou recesi a propad cen akcií a realitního trhu. "Druhá zátěžová zkouška, kterou provedl úřad EBA, je další promeškanou příležitostí," řekl Abouhossein.
Podobné testy se konaly i loni, kdy se staly terčem kritiky za to, že požadavky na minimální výši kvalitního kapitálu byly příliš měkké. Bez problémů se ale neobešly ani letošní testy, kvůli požadavkům na základní kapitál a jeho výpočet se totiž úřad EBA dostal do sporu s německou bankou Helaba i německou centrální bankou. V testech mělo být původně hodnoceno 91 bank, Helaba ale kvůli sporu nakonec hodnocena nebyla.
Letošní testy například požadovaly, aby podíl kvalitního kapitálu na celkových aktivech banky činil alespoň pět procent. To je sice z dnešního pohledu dostatečné, chystané zpřísnění pravidel ale předpokládá, aby tento podíl činil alespoň sedm procent.
Abouhossein spočítal, že kdyby byly testy přísnější, jen banky ve Velké Británii by musely posílit kapitál zhruba o 25 miliard eur. Francouzské banky by si musely obstarat kolem 20 miliard eur, německé asi 14 miliard a italské kolem devíti miliard eur. Naproti tomu některé banky v Maďarsku či Polsku v testech uspěly na výbornou.
Kritika testů
Mateřské ústavy velkých českých bank v testech dopadly různě. Nejlépe je zvládla belgická KBC, která vlastní Československou obchodní banku. Naopak majitel Komerční banky, francouzská Société Générale, sice zvládla měkký test, tím přísnějším, který předpokládá, že podíl kvalitního kapitálu činí alespoň sedm procent, by ale neprošla. Stejně by ale dopadla třeba italská UniCredit, která vlastní bývalou Živnostenskou banku.
EBA plní funkci evropského bankovního regulátora. V jeho testu letos neuspělo osm malých bank, převážně ze Španělska. Podle Abouhosseina jich ale mělo v testu propadnout 20. Analytik přitom pracoval pouze s daty, která poskytly samotné banky. Zátěžovou zkouškou by podle něj neprošly ani velké banky z Francie, Německa a Velké Británie.
Řada jiných analytiků zátěžové testy kritizuje i proto, že úřad EBA nevzal v úvahu variantu, kdy by banky byly nuceny odepsat část státních dluhopisů. To je přitom varianta docela reálná, protože některé banky drží řecké státní dluhopisy. Politici neradi připouštějí, že část řeckého dluhu možná bude třeba odepsat, banky na to ale spoléhat nemohou.
Agentura Reuters vypočítala, že kdyby se v testech pracovalo s variantou sedmiprocentního minima jako podílu kvalitního kapitálu na celkových aktivech, pak by evropským bankám chybělo asi 41 miliard eur (asi bilion Kč). Podle Abouhosseina oficiální výsledky ukazují, že testy nemají valnou hodnotu, a to i přesto, že byly lepší než loni.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.