Automobilky neuhrazují pohledávky. Hrozí jim i bankroty

Ekonomika
28. 4. 2019 10:52
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Počet výrobců v českém automobilovém průmyslu, kterým hrozí neuhrazení pohledávek od odběratelů, se za poslední rok zdvojnásobil. Počet insolvencí v odvětví stoupne až o 30 procent. Vyplývá to z analýzy pojišťovny Atradius, která se zaměřuje na pojištění pohledávek. Riziko neuhrazení pohledávek pro dodavatele zboží a služeb v automobilovém průmyslu Atradius hodnotí jako nejvyšší za posledních deset let, tedy od překonání ekonomické krize.

Do budoucna Atradius předpokládá pokračující nárůst pozdních úhrad pohledávek či dokonce bankrotů.

Tempo změn v automobilovém průmyslu výrazně urychlila tzv. aféra dieselgate. Dodavatelé zboží a služeb to nyní pociťují mimo jiné prostřednictvím zhoršující se platební morálky odběratelů.

"V českém prostředí je na automobilový průmysl navázána značná část dodavatelské sítě a rizika nepříznivého vývoje v tomto odvětví se tak mohou velmi citelně projevit. Jedním z rizik je i možný brexit bez dohody," uvedl Atradius.

"Automobily se na tuzemském exportu do Velké Británie podílejí nejvyšší měrou a hodnota vývozu dosahuje ročně téměř 50 miliard korun. V Česku také začíná dodavatelský řetězec součástek, které se do automobilů montují v Německu a dalších zemích," uvedla ředitelka české pobočky pojišťovny Atradius Markéta Stržínková.

Odvětví se výrazně mění zejména kvůli narůstajícímu významu využití elektromobilů či autonomních vozidel, digitalizaci, sdílení vozidel nebo přísnějším požadavkům na ochranu životního prostředí. Jedním z nejvýraznějších zásahů do odvětví bylo v loňském roce zavedení celosvětového standardu pro testování spotřeby a emisí, tzv. WLTP. Kvůli nedostatku testovacích kapacit nemohli výrobci poslat na trh původně plánovaný počet nových vozidel. Povinnost podstoupit WLTP zároveň přispěla k poklesu objednávek, protože mnoho zákazníků čekalo, až jejich vybraný model projde příslušnou certifikací.

Popularita automobilů s dieselovým motorem podle studie klesá. To výrazně dopadá na likviditu společností vyrábějících komponenty pro dieselové a rovněž benzinové motory. Automobily s benzinovým pohonem mají obecně jednodušší komponenty a bývají levnější než ty dieselové, což v situaci, kdy se poměr výroby mezi oběma typy automobilů mění ve prospěch těch s benzinovým motorem, snižuje marže jejich výrobců.

Autor: ČTK Foto: , pixabay.com/Pixel2013

Další čtení

ilustrační foto

Cestování je hit. Do patnácti let se ztrojnásobí, říká průzkum

Ekonomika
2. 7. 2025

Koruna se po čtyřech letech dostala pod 21 Kč/USD, posiluje i k euru

Ekonomika
1. 7. 2025

Státní rozpočet měl v pololetí schodek 152,4 mld. Kč, nejnižší od pandemie

Ekonomika
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ