Holding Agrofert podnikatele Andreje Babiše chce koupit mlékárenské společnosti Olma a Milkagro. Je to uvedeno na úřední desce Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, jemuž firma poslala žádost o povolení spojení. Olma je druhým nejvýznamnějším tuzemským výrobcem mléčných výrobků. Agrofert už letos koupil několik podniků a posílil své postavení na některých trzích.
Vyjádření Agrofertu se zatím nepodařilo získat. O Olmu mají podle dřívějších informací zájem také některé další skupiny, třeba Burgus Invest nebo M.L. Moran.
NEPŘEHLÉDNĚTE: Agrofertu lehce klesl konsolidovaný čistý zisk
Majoritní podíl v Olmě nyní vlastní právě Milkagro, které se zabývá především výkupem a prodejem syrového kravského mléka. Milkagro sdružuje asi 160 zemědělských podniků z celé Moravy, které jsou jeho akcionáři. Mezi nimi je podle dostupných informací i firma Zemos ze skupiny Agrofert, přes kterou chce Babiš ovládnout zbytek Milkagra i Olmu.
Milkagru zatím v Olmě patří zhruba 51 procent akcií. Podle dřívějších informací chce firma svoji pozici v Olmě ještě posílit. Do konce roku by tak mělo Milkagro koupit podíl druhého nejvýznamnějšího akcionáře, společnosti Eligo. Díky tomu by vlastnilo téměř sto procent akcií Olmy.Agrofert chce podle informací Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže získat stoprocentní kontrolu nad Milkagrem i nad Olmou. V minulosti už koupil řadu potravinářských a zemědělských podniků a v některých oborech už je jeho podíl natolik silný, že to vyvolalo obavy z narušení trhu i u antimonopolních úředníků. Poslední fúzi se skupinou První žatecká tak Úřad pro ochranu hospodářské soutěže podmínil odprodejem některých jiných podniků ze skupiny Agrofert.
ČTĚTE TAKÉ: Agrofert smí koupit První žateckou, když prodá jiné firmy
Ještě před vydáním rozhodnutí způsobila rozruch schůzka Babiše s šéfem Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Martinem Pecinou v autosalonu. Experti i někteří politici ji označili za nevhodnou, ale podle Peciny šlo o zcela standardní pracovní setkání.
Babišově skupině klesl loni podle některých médií čistý konsolidovaný zisk proti předchozímu roku o 87 milionů korun na 3,712 miliardy korun. Koncern ovládá plně či částečně asi 170 podniků v České republice, na Slovensku a například i v Německu. Hlavní podíl v holdingu mají chemičky, zemědělské podniky, výrobci potravin a prodejci pozemní techniky.
Foto: Jan Schejbal