Platba kartou za zboží v obchodě či za útratu v restauraci je stále více rozšířenější záležitost. Češi takto loni zaplatili přes 269 miliard korun, což bylo o téměř 45 miliard více než v roce 2010. Na rostoucím objemu plateb kartami bohatnou i české banky, které si na realizaci transakcí přijdou na miliardy korun.
Z každé transakce si totiž odčeprávají předem stanovené procento. To se pohybuje v závislosti na velikosti obchodníka či sortimentu jeho zboží od 1,5 do 3 procent. Loni si tak banky naúčtovaly 4,2 až 8,3 miliardy korun. Část tohoto výtěžku (zhruba jedno procento z celkové částky utracené zákazníkem u obchodníka) ale tvoří poplatek, který platí obchodníkova banka finančnímu ústavu, který kartu vydal.
Balík peněz, který banky takto získávají, se stále zvětšuje. Nahrává jim tomu skutečnost, že v České republice roste počet vydaných platebních karet i počet míst, kde lze svou útratu kartou zaplatit. Klienti tuzemských bank loni užívali celkem 10,03 milionu karet, což bylo o téměř 760 tisíc karet více než v roce 2010. Počet míst, kde lze platit kartou loni narostl z 65 293 na 69 878 míst.
Roztočené miliardy
Velké tuzemské banky jsou ohledně zisků z kartových operací velmi skoupé na slovo. Nechtějí prozradit ani procentuální výši poplatků, kterou konkrétním obchodníkům účtují, ani celkovou sumu, kterou z transakcí získávají. "Tento údaj nezveřejňujeme," uvedla mluvčí ČSOB Pavla Hávová. V podobném duchu se vyjádřili i zástupci České spořitelny či Komerční banky. ČSOB alespoň prozradila, že průměrná provize pro banku se pohybuje mezi 1,5 až 3 procenty.
"Konkrétní výše poplatků z transakcí u obchodníků se stanovuje s každým obchodníkem individuálně, a to na základě různých faktorů jako je množství transakcí či velikost obchodníka," uvedl Petr Podzimek z tiskového oddělení České spořitelny. Zároveň vyčíslil, že klienti České spořitelny za loňský rok provedli platby kartou v celkovém objemu za 45,9 miliardy korun, což bylo o 4,1 miliardy korun více, než v roce 2010. Desítky miliard korun potvrzuje i ČSOB. Podle Michala Teubnera z Komerční banky loni zaplatili klienti jeho banky kartou o třináct procent více než v roce 2010.
Poplatky, které musí obchodníci i restaurace bankám odvádět se řadě z nich nelíbí. I když to banky nechtějí potvrdit, přibývá případů obchodníků, kteří platební terminály bankám vracejí a vyžadují platby pouze v hotovosti. Najdou se i takové případy, že ochodník při platbě kartou příslušné procento, které po něm banka žádá, klientovi po předchozím upozornění k útratě připočítá.