Banky: Za problémy s programy COVID je evropská administrativa

Ekonomika
22. 4. 2020 12:46
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Problémy s vyřizováním bezúročných úvěrů programů COVID Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB), které jsou podle podnikatelů složité a nedostupné, způsobila komplikovanější evropská administrativa a nízká servisní kapacita ČMZRB. Shodly se na tom oslovené banky.

"Žádosti u úvěrových programů, v nichž vedle úvěrů z komerčních bank figurují ještě záruky státu a zdroje vázané na evropské finanční programy, jsou přirozeně komplexnější než žádosti o běžné úvěry, kde figuruje pouze komerční banka a klient. Svou roli hraje i fakt, že ČMRZB přirozeně nemá takové kapacity klientského servisu jako komerční banky," uvedl mluvčí České spořitelny Filip Hrubý.

Programy COVID I a II jsou financované z EU fondů a musí tudíž splňovat minimální administrativní požadavky dané legislativou pro strukturální fondy EU, souhlasil Filip Tomaštík z EU Centra ČSOB. Připravovaný COVID III financovaný ze státních zdrojů přes komerční banky bude podle něj z toho pohledu výrazně jednodušší.

"Jako největší úskalí vnímáme složitost žádosti a neustálé změny podmínek. Pokud podnikatel nemá k dispozici právní kancelář nebo finanční poradce, kteří to za něj zpracují, je pro něj velmi náročné žádost správně vyplnit. I pro nás, jako pro banku, je velmi složité se v novinkách orientovat," řekla mluvčí Raiffeisenbank Petra Kopecká. Například návod na vyplnění žádosti pro COVID, zpracovaný poradenskou firmou EY, měl podle ní 64 slajdů a přiložené video trvalo hodinu a pět minut.

"Důležité je, aby pomoc podnikatelům přicházela rychle, podávání žádostí bylo jednoduché a srozumitelné, to se však neděje," řekl v pondělí mluvčí Hospodářské komory Miroslav Diro. ČMZRB stíhá vyhodnotit kolem 100 žádostí v programu COVID I týdně. Tímto tempem by podle něj trvalo vyhodnocení žádostí, kterých je přes 3200, déle než půl roku.

Schváleno 200 žádostí z celkových 3000

Většina žádostí o bezúročné úvěry v programu COVID I pro firmy zasažené v souvislosti s koronavirem byla zamítnuta. O půjčky žádaly zadlužené firmy, žadatelé nedodrželi podmínky programu, dalším důvodem bylo vyčerpání částky použitelné pro pražské podniky. Podle vyjádření generálního ředitele ČMZRB Jiřího Jiráska banka schválila ze 3000 žádostí 200. Naproti tomu v případě COVID II, do kterého byly zapojeny komerční banky, bylo u dosud zpracovaných žádostí kladně vyřízeno 90 procent.

ČMZRB schválila k 16. dubnu českým podnikatelům zasaženým v souvislosti s koronavirem v programech COVID podporu v objemu 1,6 miliardy korun. Živnostníci a malé a střední firmy tak od ČMZRB a komerčních bank získali bezúročné úvěry za 1,9 miliardy korun. V pondělí vláda schválila záruku pro malé a střední firmy 150 miliard korun, která by měla vygenerovat úvěry za 600 miliard korun.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Fotobanka ČTK/Horázný Josef

Další čtení

Cena bitcoinu se vrátila nad hranici 100.000 dolarů

Ekonomika
8. 5. 2025

Pohonné hmoty v Česku zůstávají nejnižší za několik let, ceny dál klesly

Ekonomika
8. 5. 2025

ČNB snížila úrokovou sazbu. Prostor pro další pokles je omezený

Ekonomika
7. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ