Ať se snaží vlády
BIS: Centrální banky by měly přestat podporovat ekonomiku

24.06.2013 11:00

Světové centrální banky ve snaze o oživení ekonomiky svou práci již odvedly a nyní by se měly více snažit vlády. Sdělila to Banka pro mezinárodní vyrovnávání plateb, která bývá označována za "centrální banku centrálních bank". Centrální banky by se podle ní neměly obávat toho, že rozkolísají trhy, když ve vhodném okamžiku zastaví příliv levných peněz, kterým se snažily zmírnit dluhovou krizi.

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

Předně, ta fotka k článku není fotka budovy BIS v Basileji. Ta vypadá takto: http://www.seigniorage.de/bis.php
A už to mi evokuje celé vyznění zprávy. Je to pokračování manipulace a podvodu, který se hraje na důvěřivé a neznalé.
Co se vlastně stalo? Banky, zvláště americké „investiční“ banky, za podpory amerických ratingových agentur prodávaly holuby na střeše, a taky sázely na to jak to dopadne. Většina na tom pěkně vydělávala v průběhu prodejů holubů na střeše, a mnohé sázely už dopředu na odlet holubů, takže vydělaly i na tom, když holubi odletěli. Ty které nevydělaly na odletu holubů přímo, ale zajistily se proti prodělku tím, že se staly tak podstatnou součástí finančního systému, že si vlády všeobecně málo obeznámené s tím jak finanční svět funguje, nemohly dovolit nechat je padnout, vydělaly na tom, že je sanovaly vlády z peněz daňových poplatníků. To ovšem uvrhlo do problémů vlády, jejich reálné ekonomiky, a jejich daňové poplatníky, od nichž se peníze hromadně přestěhovaly do vítězných bank, což zase podpořilo chuť vítězných bank pokračovat v sázení. A tak banky začaly hrát pokračování původní hry, a to hru "kdo je tak dobrej, že vydělá na potížích vlád". Celou tu dobu se peníze stěhovaly od vlád a z reálné ekonomiky do rukou výherců v této obrovské sázkové hře. Protože ovšem tím začaly peníze v reálné ekonomice chybět, a došlo k dlouho trvající recesi, která zvyšuje nezaměstnanost a sociální napětí, a vystavuje vlády riziku, že o svou moc přijdou, což se nelíbí ani bankám, které jsou na stabilním právním a sociálním prostředí závislé, tak se největší centrální banka vydávají stále ještě světovou měnu US dolar rozhodla, že bude každý měsíc oficiálně přidávat do ekonomiky balík nových peněz vyrobených z řídkého prdu tak dlouho, dokud se situace nevrátí do dobrých kolejí. Tím se sice situace stabilizovala, i když ne v očekávané podobě. Jenže nalévání nových peněz do reálné ekonomiky je velmi vysoká a těžko řiditelná hra, která může skončit například hyperinflací a rozpadem stávající ho systému s nepředvídatelnými následky, a tak se po nějaké době hlavy řídící chod bankovního systému rozhodly inzerovat budoucí konec tohoto druhu podpory s tím, že další hodí zase na krky vlád.
Zkrátka velcí hráči finančního systému se nabalili, a teď už by zase o své neradi přišli nějakými nepředvídatelnými pohyby. Obrovské množství peněz se tak přesunulo z reálné ekonomiky do finanční sféry, což dává finanční sféře další balík žetonů s kterým může ovlivňovat reálnou ekonomiku a nechává reálnou ekonomiku vůči hrám „trhu“ ještě zranitelnější než byla před tím. Vzhledem k tomu, že ve světě finančníků je „chamtivost“ dobrá a na „vedlejší“ ztráty se nehledí, jelikož je má vždy kdo zaplatit (daňoví poplatníci), tak se máme na co těšit.
Tohle nám vzkazuje ten kdo do toho vidí:
http://byznys.ihned.cz/c1-52582400-ekonom-roubini-kapitalismus-muze-znicit-sam-sebe-drzte-hotovost

0 hlasů

"Ať se snaží vlády
BIS: Centrální banky by měly přestat podporovat ekonomiku"

A vlády by měly začít uvažovat jak dostat finanční systém ze soukromých do veřejných rukou. Nevidím žádný důvod, proč by z chodu finančního sytému, který slouží všem, měly mít primárně prospěch soukromé osoby, zvlášť když jde o osoby s tak nízkými charaktery.

0 hlasů




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov