Brněnští vývojáři dostanou část mezd v bitcoinech

Ekonomika
21. 2. 2014 10:20
Bitcoin je decentralizovaná digitální měna.
Bitcoin je decentralizovaná digitální měna.

Brněnská firma oXy Online, která se zabývá vývojem v internetovém on-line prodeji, se rozhodla vyplácet zaměstnancům část mezd na jejich přání v bitcoinech, tedy decentralizované digitální měně. Lze ji využít k platbám mezi jakýmikoli dvěma subjekty, které bitocin používají. Brněnská firma je jednou z prvních v Česku, která k tomuto kroku přistoupila. Zaměstnanci, kteří měli o bitcoiny zájem, je poprvé uvidí na výplatní pásce v březnu, řekl v pátek marketingový manažer oXy Online Tomáš Bobek.

Vedení firmy se rozhodlo k tomuto kroku přistoupit po debatě se zaměstnanci, kteří si přáli relativně novou a pro většinu lidí pořád neznámou či jen velmi málo známou měnu vlastnit a vyzkoušet. "Jelikož jsme vývojářská firma plná lidí tvořících e-shopy, kteří denně pracují s informačními technologiemi, řekli jsme si, že vyzkoušíme bitcoiny v praxi. Zjistili jsme, že to není až tak úplně jednoduché. Museli jsme vyřešit technické a legislativní problémy," podotkl Bobek.

Bitcoinová měna se obchoduje na různých burzách, podle Bobka jsou různě důvěryhodné a bezpečné. Bylo tedy třeba zvolit bezpečný postup při nákupu. Internetová měna má také velmi proměnlivý kurz ke konvenčním měnám. Jeden bitcoin je aktuálně k mání v rozmezí kolem 11 500 až 12 tisíc korun. "Lze však obchodovat i se zlomky bitcoinu, například milibitcoiny, tedy od částek zhruba deseti korun," upřesnil Bobek.

Ve firmě jsou dva typy zaměstnanců. Jedni chtějí novinku zatím pouze ze zvědavosti vyzkoušet a bitcoiny vlastnit. "Druzí jsou odvážnější a kalkulují s nimi jako s investicí, protože proti loňsku jsou bitcoiny dražší. Se zaměstnanci jsme se proto dohodli, že budeme počítat kurz ke dni zpracování výplaty a oni mohou do té doby od žádosti dostat bitcoiny ustoupit," vysvětlil Bobek.

Vznik digitální měny se datuje podle Wikipedie do roku 2009 a postupně se rozšiřuje. Platební síť je plně decentralizovaná a navržená tak, aby nikdo nemohl měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. Konečné množství bitcoinů je předem známo a jejich uvolňování do oběhu definuje zdrojový kód sítě. Finanční toky tedy nemohou kontrolovat orgány státních správ, což je jedno z možných rizik budoucnosti.

Autor: ČTK Foto: Shutterstock

Další čtení

Vltavská vodní elektrárna ve Štěchovicích po letní opravě najede na plný výkon

Ekonomika
12. 7. 2025

Těžba hnědého uhlí v dole Bílina skončí v roce 2033, potvrdil Český báňský úřad

Ekonomika
11. 7. 2025
ilustrační foto

Cena bitcoinu zlomila další rekord. Krypto posiluje, protože ho chce Trump

Ekonomika
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ