Brusel kritizuje Česko za penzijní reformy. Jsou prý nedostatečné

Ekonomika
30. 5. 2012 13:52
Evropská komise kritizuje Česko za penzijní reformu (ilustrační foto).
Evropská komise kritizuje Česko za penzijní reformu (ilustrační foto).

Evropská komise ve středu kritizovala plánované penzijní reformy v Česku jako nedostatečné. K dlouhodobé udržitelnosti systému je podle ní třeba provést další změny. Například navrhovaná možnost předčasných důchodů prý podkopává důvěryhodnost a ambice reforem. Praha by podle doporučení Bruselu měla také zajistit korektní využívání peněz z fondů EU, posílit boj s korupcí či zlepšit kvalitu a dostupnost předškolních zařízení i fungování státní správy.

Reformy zavádějící nové penzijní schéma, které byly schváleny loni a které měly nabíhat do praxe od roku 2013, jsou podle Evropské komise relevantní reakcí na potřeby zajistit adekvátní penze v budoucnu. Avšak jejich efektivnost je podle EK omezena mimo jiné nedostatkem opatření k stimulaci účasti lidí v novém systému. Navíc podle komise nové schéma o předčasných odchodech do důchodu navrhované vládou podkopává důvěryhodnost a ambice těchto reforem. Komise rovněž upozornila, že do reformy nebylo jasně dáno spojení věku odchodu do důchodu a očekávané délky života.

Výzva k dalším změnám v systému penzí je však jen jednou z řady dalších doporučení, které Brusel pro Prahu má. "Neefektivnosti a nedostatek stability veřejné administrativy nevytvářejí podporující prostředí pro dlouhodobý růst," uvedla EK v jednom z dnešních dokumentů. "Kromě toho i přes relativně nízký poměr dluhu k HDP a nedávné reformy veřejné finance (ČR) ještě nejsou na udržitelné cestě," píše se v něm dále.

EK nicméně připouští, že ČR už k řadě reforem přistoupila, a to nejen v oblasti penzí, ale třeba i daní, státní správy či transparentnosti veřejných zakázek. Klíčovou výzvou prý nyní bude podpora hospodářského oživení a dlouhodobého růstu. K tomu by měla ČR dospět pomocí řady kroků, třeba snížením neefektivnosti a nedostatečné stabilizace státní administrativy či lepším využíváním potenciálu pracovního trhu.

Konkrétně komise například vyzývá k tomu, aby byl v ČR už konečně přijat zákon o státní službě. Ten je podle EK zásadní podmínkou pro stabilní, transparentnější a profesionálnější veřejné služby. Opakované odkládání jeho přijetí mělo "výrazně negativní dopad na implementaci fondů EU v České republice". ČR je jedinou zemí v EU, který takový zákon ještě nemá.

O doporučeních komise se bude ještě jednat, neboť by se jimi měli zabývat lídři EU na červnovém summitu EU.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Vltavská vodní elektrárna ve Štěchovicích po letní opravě najede na plný výkon

Ekonomika
12. 7. 2025

Těžba hnědého uhlí v dole Bílina skončí v roce 2033, potvrdil Český báňský úřad

Ekonomika
11. 7. 2025
ilustrační foto

Cena bitcoinu zlomila další rekord. Krypto posiluje, protože ho chce Trump

Ekonomika
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ