Nekalé praktiky
Brusel přemýšlí, jak zatočit se "šmejdy". Nastartovali to Češi
20.10.2013 10:45
Jak se v Evropě co nejlépe vypořádat s nekalými obchodními praktikami, které se často týkají více zemí, se snaží zjistit Evropská komise. Do konce ledna mohou spotřebitelé, nevládní organizace i firmy navrhovat, jak takovou přeshraniční ochranu spotřebitelů co nejvíce posílit. Debatu na toto téma v Bruselu přitom podpořilo i nedávné promítání českého filmu Šmejdi v Evropském parlamentu.
Promítání absolvoval také eurokomisař pro spotřebitelskou politiku Neven Mimica z Chorvatska. "Bylo vidět, že mu téma není lhostejné. Z reakcí účastníků vyplynulo, že podobný problém v současné době začínají vnímat například i na Slovensku," uvedla europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD), která film režisérky Silvie Dymákové do europarlamentu přivezla.
Podle Evropské komise je nyní potřeba zjistit, zda a jak by mohl v hospodářsky složité době koordinovanější přístup na evropské úrovni pomoci členským zemím společně sdílet prostředky i odborné znalosti. Otázkou prý také je, zda se může podařit najít účinná celoevropská donucovací opatření proti nekalým praktikám poškozujícím spotřebitele i poctivé firmy. "Dnes je naší nákupní oblastí celá Evropa," myslí si eurokomisař Mimica.
S tím souhlasí i Sehnalová. Podle ní z debaty po promítání dokumentu o nátlaku prodejců na české důchodce vyplynulo, že v západních zemích Evropské unie se daří takové problematické předváděcí akce eliminovat."Tito obchodníci se ale pak přesouvají do zemí, kde je pro ně prostředí příznivější. Panuje podezření, že to se stalo i v případě 'šmejdů' v České republice," podotkla Sehnalová.
Kromě předváděcích akcí, na které upozornil český dokumentární film, může být problémem třeba prodej na dálku, kdy obchodník z jedné země oslovuje zákazníky v jiných zemích pomocí nelegálních a agresivních obchodních praktik.
Stále častěji přitom nastává situace, že konkurenti z jednoho odvětví využívají podobné marketingové metody, a s nimi související nekalé praktiky se tak šíří do celé unie. S tím, jak se navíc rozvíjí nové prodejní kanály na internetu či přes mobilní telefony, se také nekalé praktiky šíří rychleji a mohou ovlivňovat velký počet spotřebitelů v EU.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.