"Burzám konečně docvaklo, že recese <span>bude brutální</span>"

Ekonomika
21. 1. 2008 12:32
Pesimismus dnes vládne i na burze v Bombaji.
Pesimismus dnes vládne i na burze v Bombaji.

Pesimismus dnes vládne i na burze v Bombaji.Akciové trhy se dnes propadají po celém světě. Dolu je táhnou poklesy bank a těžebních firem a obava, že americká ekonomika nakonec přece jenom skončí v recesi. Burzy v Hongkongu, Indii a Německu klesají nejvíce na poslední tři roky. Pražská burza se řítí dolů rovněž - aktuálně ztrácí 3,8 procenta.

Pražská burza se z historických maxim, jichž dosáhla koncem října, sesypala o skoro 25 procent na hodnotu, která je již významně nižší než ta, jež byla skutečností přesně před rokem. Více než 6,5 procenta ztrácí tabákové akcie Phillip Morris, přes 4,5 procenta pak odepisují developeři Orco a ECM a Komerční banka. Erste Bank je už jen těsně nad psychologickou hranicí 1000 korun za akcii.

O více než dvacet procent poklesl od loňského června i klíčový index evropských akcií, Dow Jones Stoxx 600. Evropské trhy tak lze v souladu s definicí označit za medvědí. Německý index DAX se propadá nejvíce od roku 2003, indický ukazatel Sensitive Index zas nejvíce od roku 2004. Hongkong padá poté, co BNP Paribas uvedla, že Bank of China bude muset odepsat téměř pět miliard dolarů kvůli investicím do rizikových hypoték v USA. V USA se ale dnes neobchoduje, neboť si země připomíná památku Martina Luthera Kinga.

„Trhům konečně docvaklo, že recese povede k brutálním poklesům zisků," komentovala pro Bloomberg Jane Coffeyová, šéfka pro akcie u Royal London Asset Management.

Foto: archiv

Autor: - luk -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ