Čekáte dlouho na převod čísla? Poděkujte poslancům

Ekonomika
25. 5. 2011 15:51
Česko nestihlo novou normu o převodu telefonních čísel uzákonit (ilustrační foto).
Česko nestihlo novou normu o převodu telefonních čísel uzákonit (ilustrační foto).

Od středy 25. května platí v celé EU nové předpisy pro telekomunikace, které mimo jiné telefonním operátorům nařizují, aby svým zákazníkům zajistili převedení telefonního čísla na jiného operátora během jediného dne. Zatím však příliš nefungují. Česká republika totiž nestihla normu uzákonit.

Například společnost Vodafone proto některé druhy telefonních karet neuvolňuje do předepsaných 24 hodin, ale až do tří dnů. "Směrnice EU by sice měla být ode dneška implementována do právního řádu ČR, ale zatím nebyla schválena Poslaneckou sněmovnou," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí Vodafone Alžběta Weinfurtová. 

Jaké číslo použiji? (ilustrační foto)A jedním dechem dodala: "Jakmile se tak stane, budeme samozřejmě příslušný zákon respektovat. Momentálně uvolní Vodafone předplacenou kartu ze sítě do dvou hodin a SIM kartu s tarifem do tří dnů.“ Na fakt, že nové evropské předpisy zatím v Česku neplatí, upozorňuje i mluvčí společnosti T-Mobile Martina Kemrová. "K dnešnímu dni měla ČR transponovat revizi do českého zákonného rámce, což se nestalo; novela je stále před prvním čtením ve sněmovně. My si zmíněný předpis vykládáme jako požadavek, aby zákazník nebyl bez funkčního čísla déle než den. To beze zbytku splňujeme – převod z jedné sítě do druhé trvá maximálně několik hodin,“ uvedla.

Hřeší půlka Evropy

Česká republika ale není v rámci Evropské unie jediným hříšníkem. Podle mluvčího zastoupení Evropské komise v Česku Martina Staška se předpokládá, že do dnešní půlnoci, která je pro schválení příslušných norem posledním termínem, to stihne pouze 8 až 9 členských států.

Než vypiji kávu, změním operátora (ilustrační foto).Neelie Kroesová, místopředsedkyně Evropské komise zodpovědná za digitální agendu,  přitom již dříve oznámila, že pokud tato práva nebudou uvedena do praxe, přijme "nezbytná opatření k nápravě situace ve vztahu k členským státům a telekomunikačním operátorům". V krajním případě by pak ČR mohla hrozit žaloba u Evropského soudu v Lucembursku.

Lidé si mohou stěžovat

Občané, kteří budou mít pocit, že kvůli pomalým zákonodárcům byla poškozena jejich práva, se mohou obrátit na Evropskou komisi. "Ta požádá o rozhodnutí Soudní dvůr EU. Pokud porušení ze strany členského státu potvrdí, mohou se občané například s žádostí o náhradu škod obrátit na místně příslušný soud,“ sdělil Martin Stašek na dotaz on-line deníku TÝDEN.CZ.

Nové předpisy EU se kromě telefonních operátorů týkají i poskytovatelů internetového připojení. Těm mimo jiné ukládají, aby uváděli srozumitelnější informace o nabízených službách. Směrnice má zároveň zlepšit on-line ochranu osobních údajů a ochranu proti spamu.

Další čtení

Trump oznámil nová cla pro osm zemí, Evropská unie mezi nimi není

Ekonomika
9. 7. 2025

Generální ředitelka Muskovy sítě X Linda Yaccarinová odstupuje z funkce

Ekonomika
9. 7. 2025

Studie: V 1. pololetí v ČR zbankrotovalo 3180 podnikatelů, nejvíce od roku 2021

Ekonomika
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ