Čekáte na <span>levnější hypotéku?</span> Letos se nejspíš nedočkáte

Ekonomika
19. 3. 2009 11:30
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Lidé, kteří hodlají využít současnou situaci k nákupu nemovitosti, letos nemohou očekávat výhodnější hypoteční úvěr. Byty a nemovitosti obecně sice zlevní, úroky z hypoték však mírně porostou. Vyplývá to z nejnovější studie Finanční krize v rezidenčním developmentu, kterou ve středu zveřejnily poradenská firma Deloitte a makléřská společnost Hyposervis.

"Polovina bankéřů tvrdí, že sazby půjdou nahoru, a druhá polovina, že dolů. Podle našich odhadů budou v nejbližších několika měsících mírně růst," řekl Milan Roček, ředitel společnosti Hyposervis. Podle něj nelze v následujících měsících sázet na pokles úrokových sazeb u hypoték.

Roček varoval před problémy klientů, kterým v letošním roce končí fixace úrokové sazby a banka jim bude výši úroků měnit. To letos čeká asi 70 tisíc z nich a přenastavení úrokové sazby může zvýšit náklady na hypotéky až o více než 20 procent. Nejohroženější skupinou jsou podle ředitele Hyposervisu lidé, kteří si brali hypotéku s tříletou fixací v roce 2006. Čeká je "úrokový šok": nárůst úrokové sazby o dvě až čtyři procenta.

ČTĚTE DÁL: Čechy čeká kruté procitnutí z hypotečního boomu

Ilustrační fotoZlevní hlavně panelákové byty

Kombinace poklesu poptávky, spekulativního čekání na pokles cen nemovitostí a úroků u hypoték a doznívajících náznaků krize likvidity stojí za očekávaným poklesem cen rezidenčních nemovitostí v roce 2009. Pokles cen přitom pravděpodobně nebude plošný, bude záviset na kvalitě konkrétního bytu a dané lokality.

Největší snižování cen lze čekat u bytů v panelové zástavbě, meziročně se propadnou o 20 až 30 procent. Naopak ceny starších bytů v kompaktní zástavbě a nových bytů prý poklesnou pouze v řádu několika procent. Obecně ze studie vyplývá, že ceny bytů v Česku se letos vrátí na úroveň roku 2006.

Naopak od roku 2010 se má trend nárůstu cen nemovitostí obnovit. Dlouhodobě by se měl ustálit na úrovni dvou až tří procent nad výší inflace, přičemž lze očekávat rozvrstvení vývoje cen podle jednotlivých tříd bytů i částí měst.

Počátek problémů? Změna sazby DPH

Český rezidenční trh v současnosti bojuje s krizí poptávky. Ta byla předčasně odčerpána již v roce 2007 zejména kvůli tehdejším nízkým úrokovým sazbám, očekávání zvýšení sazby DPH na stavební práce začátkem roku 2008 a také kvůli uspokojení bytové potřeby silných ročníků.

"Očekávané zvýšení sazby DPH způsobilo spekulace ze strany zainteresované veřejnosti, finančních institucí i developerských a realitních společností. Svou roli sehrála nejistota, zda nakonec nedojde ke zvýšení DPH až na devatenáct procent," uvedla Diana Rogerová, partnerka v oddělení auditu společnosti Deloitte. Právě tento fakt označila za rozhodující problém, který těžkosti na českém rezidenčním trhu odstartoval.

ČTĚTE TAKÉ: Pražské byty jsou třetí nejdražší v Evropě
                        V únoru se prodalo o třetinu méně hypoték než loni

Nutnost státních zásahů?

Autoři studie navrhují i některé nástroje, které by mohly přispět k oživení rezidenčního trhu. Ideálně by se mělo jednat o kombinaci komerčních produktů a státní podpory, zacílené především na ohroženou střední třídu klientů.

Stát by například mohl obnovit daňová zvýhodnění u úrokových výnosů z hypotečních zástavních listů, zrušené v lednu 2008. Další variantou může být možnost odečíst si od daňového základu odpis bytu pořízeného k bydlení. To by státní rozpočet ročně připravilo asi o 1,7 miliardy korun, avšak takové opatření by mohlo výrazně zatraktivnit investice do vlastního bydlení.

Ministerstvo financí také plánuje od 1. 1. 2010 zrušit daň z převodu nemovitostí, jež v současnosti činí tři procenta. Tento krok by měl vést ke snížení nákladů při prodeji bytu a napomoci trhu s bydlením. Jeho dopad na rezidenční development a pozemní stavitelství je však sporný, protože by zatraktivnil hlavně starší byty. Stát by v důsledku zrušení daně ročně přišel asi o sedm miliard korun.

Foto: Lucie Pařízková, Robert Zlatohlávek

Další čtení

Pražská burza zavřela na nejvyšší hodnotě v historii, dnes přidala dvě procenta

Ekonomika
9. 5. 2025

ČSÚ: Růst maloobchodních tržeb v březnu zrychlil, dařilo se i turistice a službám

Ekonomika
9. 5. 2025
ilustrační foto

Trump zase počítá. Nově by chtěl Číně snížit cla ze 145 procent na 80

Ekonomika
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ