Celý svět chce <span>do Venezuely</span>

Ekonomika
16. 3. 2008 12:00
rozhovor
rozhovor

rozhovorČech Václav Kožený, spolumajitel venezuelské investiční firmy Inversiones Asturfiel, úspěšně podniká v zemi Huga Cháveze. "Zatímco česká vláda odrazuje od podnikání v zemi, západní firmy tam dělají pohádkový byznys,“ říká.

Na vašem webu je kromě kontaktu na firmu už jen obrázek horníka se zářivě modrýma očima. Co to znamená?

To je dělník z naftové rafinerie, modré oči znázorňují diamanty. Je to taková zkratka, ropa a diamanty jsou dva hlavními atributy venezuelského bohatství. Málo se to ví, ale v zemi se diamantů těží obrovské množství. Většina načerno mizí přes zelenou hranici (amazonský prales mezi Venezuelou a Francouzskou Guyanou, ráj pro pašeráky, pozn. red.).

Jak jste se ve Venezuele ocitl?

Z Venezuely přišla na zemědělskou univerzitu v Praze-Suchdole poptávka po odbornících na tropické zemědělství. Díky profesoru Pelíškovi a současnému rektoru Hronovi jsem tam odjel v roce 1981 takzvaně na kontrakt. Na venkově jsem zakládal farmy na chov dobytka, pracoval jsem pro jednu z nejbohatších rodin v zemi.

Kdy jste začal v zemi podnikat?

V roce 1999 jsem tam založil společnost Inversiones Asturfiel. Ta měla původně pomoci malým a středním podnikům s přizpůsobením se novým podmínkám po zvolení Huga Cháveze prezidentem. Rozhodl se omezit dovoz základního zboží a služeb a spustit program zavedení domácí výroby, která má vést k soběstačnosti země.

***
Václav Kožený (57)

Rodák ze Žleb u Čáslavi vystudoval tropické zemědělství a ekonomiku na Vysoké škole zemědělské v Praze. Byl členem KSČ. Po studiu pracoval v zemědělském družstvu, záhy odjel do Venezuely zakládat dobytkářské farmy. V roce 1999 tam založil společnost Inversiones Asturfiel („věrný hvězdě“), která se zabývá developerskou a investiční činností. Pod holding dnes spadají vedle několika venezuelských firem také aktivity v Česku a na Slovensku v oblasti nemovitostí. Majoritním akcionářem skupiny je švýcarská společnost SRC. Tržby holdingu podle Koženého loni činily přes šedesát milionů dolarů.

Kožený je předsedou Společnosti česko-venezuelského přátelství. Střídavě pobývá ve Žlebech a v Caracasu. Jeho největším koníčkem je entomologie, loví hmyz v Amazonii. Sbírá také krajinky českých malířů 19. století. Na Slovensku založil nadaci Zachráňme srdce!, zaměřuje se na transplantace. Po Ve­nezuele se pohybuje v Jeepu Grand Cherokee, v Česku řídí Volvo XC 90.

Celý rozhovor přináší pondělní vydání časopisu Týden.

Foto: Petra Mášová

Další čtení

Inflace v Turecku v červnu zvolnila na 35,1 procenta, zůstává nejvyšší v Evropě

Ekonomika
4. 7. 2025

Majetkový úřad prodal bývalé sídlo ÚSTR v Praze na Žižkově za 387 milionů korun

Ekonomika
3. 7. 2025
ilustrační foto

Cestování je hit. Do patnácti let se ztrojnásobí, říká průzkum

Ekonomika
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ