Cena ropy klesá, zrušte palivové příplatky! žádají cestovky

Ekonomika
22. 1. 2016 20:03
Tankování letadla. (Ilustrační foto).
Tankování letadla. (Ilustrační foto).

Asociace cestovních kanceláří požaduje v souvislosti s klesajícími cenami ropy a tudíž i leteckého paliva zrušení takzvaných palivových příplatků v letecké dopravě. Ty zavedly klasické letecké společnosti v roce 2004 a chtěly si tím dočasně kompenzovat rostoucí náklady na pohonné hmoty.

Nyní už ale k udržování tohoto příplatku důvod není, uvedla asociace v tiskové zprávě. Část evropských dopravců už tyto příplatky na krátkých linkách po Evropě zrušila.

"V současné době, kdy je světová cena ropy na minimu od roku 2003, je na čase, aby se letecké společnosti konečně rozloučily s touto praktikou uvádějící v omyl jak klienta, tak i prodejce letenek, a vrátili se k transparentní cenotvorbě," uvedl ve zprávě předseda ACK ČR Viliam Sivek. Podle něj současná pozice některých leteckých společností nese znaky kartelového chování.

Narůstá cena dolaru

Podle Kateřiny Petříčkové z konkurenční Asociace českých cestovních kanceláří a agentur nicméně proti klesající ceně leteckého paliva působící dlouhodobě rostoucí cena dolaru, za který velká většina leteckých dopravců palivo nakupuje. Kromě toho má řada leteckých společností také uzavřené dlouhodobé smlouvy se zafixovanými cenami na nákup paliva, což možnost reakce na výkyvy ceny značně prodlužuje.

"Jednou ze společností, která palivové příplatky stále používá, jsou mimo jiné i tuzemské ČSA," uvedl člen představenstva ACK ČR a ředitel cestovní kanceláře OK-Tours Marek Plášil. "Nepoměr mezi cenou letenky a příplatkem je pak vidět například na lince z Prahy do Paříže, kdy tarifní cena za letenku je 275 korun, zatímco palivový příplatek představuje částku 2164 korun.

Proti tomu Air France, která na stejné lince létá, příplatek za palivo neúčtuje a za letenku požaduje 2073 korun," doplnil Plášil.

Kormě Air France už palivové příplatky na kratších letech zrušily z velkých evropských dopravců například British Airways nebo KLM. Naopak společnosti patřící pod německou Lufthansu je podle ACK ČR stále účtují.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Vltavská vodní elektrárna ve Štěchovicích po letní opravě najede na plný výkon

Ekonomika
12. 7. 2025

Těžba hnědého uhlí v dole Bílina skončí v roce 2033, potvrdil Český báňský úřad

Ekonomika
11. 7. 2025
ilustrační foto

Cena bitcoinu zlomila další rekord. Krypto posiluje, protože ho chce Trump

Ekonomika
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ