Češi loni více kupovali popcorn, mletou kávu či těhotenské testy

Ekonomika
11. 3. 2021 18:56
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Omezení zavedená v boji proti pandemii koronaviru měla vliv na obsah nákupního košíku Čechů v loňském roce. Více kupovali například popcorn, když tržby za něj meziročně vzrostly o 92 procent. Lidé také začali upřednostňovat mletou a zrnkovou kávu na úkor instantní. Významný nárůst obchodníci zaznamenali i u těhotenských testů, u kterých tržby meziročně stouply o 21 procent. Vyplývá to z analýzy společnosti NielsenIQ, kterou na čtvrteční virtuální tiskové konferenci představil generální ředitel firmy Karel Týra.

Uzavření kin, divadel a dalších kulturních podniků podle něho přinutilo Čechy zaměřit se na domácí zábavu. K ní si kromě popcornu dopřávali také například tortilla chipsy, u kterých byl nárůst tržeb o 15 procent. Bramborové lupínky si meziročně polepšily o pět procent.

Pandemie, kdy si lidé nemohou posedět v kavárnách, je omezený provoz kanceláří, ve kterých mají firmy kávovary, také podle Týry způsobila menší revoluci v konzumaci kávy. Tržby za mletou a zrnkovou kávu stouply v porovnání s rokem 2019 o 12 procent, zatímco instantní káva se propadla o šest procent. Tržby za mletou a zrnkovou kávu tak loni v Česku dosáhly 55 procent trhu, což je o pět procentních bodů více než v roce 2019. "Tento trend také dokumentuje nárůst prodeje domácích kávovarů," řekl dále.

Češi také podle něho začali více řešit kvalitu kupovaných výrobků. Prodeje biopotravin a drogistického zboží rostly 2,5krát rychleji než ostatní produkty. Přesto tržby v České republice za balené zboží označené jako bio nebo organické tvoří stále jen 1,3 procenta z celkových prodejů.

Do popředí zájmu českých spotřebitelů se loni dostaly podle Týry kromě jiného také těhotenské testy. "Mohl by to být takový první indikátor toho, že v budoucnu tady můžeme mluvit o covidové vlně dětí, covidové generaci, uvidíme," dodal.

Vlivem pandemie lidé naopak snížili zhruba o deset procent frekvenci nákupů rychloobrátkového zboží. Zvýšili ale průměrnou útratu v obchodech o 17 procent na 351 korun, dodal ředitel společnosti NielsenIQ.

Autor: ČTK Foto: , deposithphotos/ Valentyn_Volkov

Další čtení

Cena bitcoinu se vrátila nad hranici 100.000 dolarů

Ekonomika
8. 5. 2025

Pohonné hmoty v Česku zůstávají nejnižší za několik let, ceny dál klesly

Ekonomika
8. 5. 2025

ČNB snížila úrokovou sazbu. Prostor pro další pokles je omezený

Ekonomika
7. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ