Češi znovu odmítli zavedení internetových domén .cz s háčky a čárkami. Proti doménám s diakritikou (IDN) se v průzkumu pro sdružení CZ.NIC postavilo 68 procent individuálních uživatelů a 71 procent zástupců firem a organizací. Poprvé se na zavedení IDN ptalo před sedmi lety.
"Opětovné odmítnutí IDN nás příliš nepřekvapilo. Předchozí výzkumy dopadly velmi podobně a nic v uplynulých letech nenasvědčovalo tomu, že by se tento trend změnil," uvedl Ondřej Filip, výkonný ředitel CZ.NIC, jež má registraci domén .cz na starosti.
Překvapivým zjištěním podle Filipa bylo, že odpor proti diakritickým doménám sílí. U organizací se negativní stanovisko zvýšilo o osm procentních bodů, u individuálních uživatelů pak o sedm bodů.
Jako hlavní nevýhody IDN respondenti z řad jednotlivců nejčastěji uváděli zbytečné zmatky a chaos při psaní doménových jmen, nezvyk, riziko překlepů, problémy při psaní doménových jmen v zahraničí nebo nejasná pravidla pro rozhodnutí, kdy diakritiku v názvu domény použít a kdy naopak zůstat u tradičního způsobu zadávání. Mezi výhodami se potom nejčastěji objevovala lepší srozumitelnost, přesnější rozlišení názvu domén, jednoduchost, lepší orientace při hledání nebo možnost psát název domény foneticky.
Sdružení na adrese www.háčkyčárky.cz také varuje před možným zneužíváním překlepů a zdánlivě stejných adres (jako by třeba byla www.týďen.cz) - internetoví podvodníci by s diakritikou získali víc možností.
Možnost zaregistrovat si internetové domény s diakritikou spustila například před čtyřmi lety Evropská unie u doménových jmen s koncovkou .eu. Češi patří k jejich nejčastějším uživatelům. Domén s koncovkou .cz je v Česku registrováno více než milion, v lednu koncovka oslavila dvacetiny - roku 1993 nahradila československou .cs.