Relaxační zvyky Čechů se mění. Přibývá stále víc těch, kteří si vyberou v celku pouze týden letní dovolené, případně preferují prodloužené víkendy. Hlavním důvodem přitom není nedostatek financí, ale především strach ze ztráty zaměstnání. Zatímco si loni týden nebo dva dovolené vybrala téměř polovina zaměstnanců, letos si ji dopřeje jen 38 procent z nich. Přitom podle odborníků je vyzkoušené, že k regeneraci organizmu a načerpání nových sil je zapotřebí čtrnáctidenní odpočinek v kuse.
Podle analytika serveru LMC Tomáše Ervina Dombrovského si lidé stále častěji berou v kuse maximálně týden dovolené a dokonce oproti loňskému roku přibyl počet lidí, kteří si berou ještě méně, třeba dva tři dny a potom se zase vracejí do práce.
Pro psychologa Jana Kulhánka je tento trend nebezpečný: "Náš organizmus si nějakou dobu zvyká. Pokud trávíme dovolenou týden a kratší dobu, tak si zvykáme na jiný režim a pak už se zase vracíme do toho původního, pracovního a není tam čas na regeneraci."
Vinu na tom má neuspokojivá ekonomická situace a růst nezaměstnanosti. Zatímco loni v květnu bylo bez práce něco kolem 482 tisíc lidí, letos jich je už 550 tisíc. Na jedno volné místo tedy připadá v průměru 12,8 uchazeče.
"Lidé jsou opatrnější, co se týče udržení zaměstnanosti, část lidí se možná snaží vypadat nepostradatelně, nechtějí v té firmě chybět, ukázat, že se to bez nich dva tři týdny obejde. Kdyby došlo k nějakému propouštění, mohou mít pocit, že by kvůli tomu mohli být na řadě," zdůvodňuje krácení dovolené analytik Dombrovský.
Vzít si najednou třínedělní dovolenou, sbalit si kufry a odletět někam k moři, tak jako to dělají například lidé ve Skandinávii, se zdá být pro Čechy téměř utopií. Letos si ji dopřeje jen 13 procent lidí.