V obchodech, restauracích, na benzinkách i na internetu prudce vzrostl počet plateb kartami. Oproti loňskému prvnímu čtvrtletí se počet transakcí zvýšil až o třetinu.
Lidé platí "praktickým kouskem plastiku" více než dřív. Ukazují to nová data o používání platebních karet. U České spořitelny, která má v tuzemsku nejvíc klientů, vzrostl za první tři měsíce letošního roku oproti stejnému období počet plateb u obchodníků o 33,1 procenta.
Podobná data hlásí i UniCredit Bank, jejíž zákazníci v prvním kvartálu platili kartou o 23 procent častěji. "Trend je stejný, karty se používají častěji, průměrná částka platby klesá," zhodnotil trh František Jungr, předseda Sdružení pro bankovní karty. Za rozvojem plateb kartami stojí hlavně internet, který má podle Jungra "stále velký potenciál rozvoje".
S tím jak si lidé na karty zvykají, platí i čím dál menší částky. Průměrná zaplacená částka je u obou uvedených bank kolem tisíce korun. Celkově u České spořitelny lidé za první tři měsíce roku zaplatili 17,8 miliardy korun, což je o 15,4 procenta víc než loni ve stejném období. U UniCredit to bylo podobně.
ČTĚTE TAKÉ: Zloději útočí na vaše účty. Jak ochráníte své peníze?
Údaje o platebních kartách si však některé banky střeží jako oko v hlavě. "Velice se omlouvám, ale tyto údaje nezveřejňujeme," uvedla mluvčí ČSOB Pavla Hávová. Komerční banka na dotaz o platebních kartách nereagovala vůbec.
Karty v síti
Čím více lidé platí u obchodníků, tím méně vybírají z bankomatu. U České spořitelny lidé vybírali z bankomatu za první čtvrtletí meziročně více jen o půl procenta. Částka, kterou vybrali, pak spadla o více než dvě procenta.
Potvrzují se tak slova Františka Junkra o potenciálu internetu, jehož prostředí se má dál kultivovat. "Během letošního roku banky zavedou 3D Secure zabezpečení, což znamená, že při placení kartou zadáte ještě další číslo," uvádí Jungr. Platí to pro uživatele karet MasterCard i VISA.
ČTĚTE TAKÉ: Karty v ohrožení. Při platbě funguje jakýkoli PIN
Pokud jde o zneužívání karet, nejčastěji zloději používají skimming, což znamená zkopírování údajů z platební karty při výběru peněz z bankomatu a podvodné získání PIN kódu. Podvodníci pak údaje zkopírují na novou kartu a s pomocí PIN kódu vyberou peníze.
Placení na internetu je relativně bezpečné. "Občas sice dojde k úniku dat v zahraničí, který postihne i naše platební karty, ale není to nic zásadního, jako bylo například ve Španělsku," uvádí Karel Kadlčák, předseda bezpečnostního výboru Sdružení pro bankovní karty.
Ilustrační foto: archiv Týdne