Ministerstvo zahraničí v úterý předalo německému velvyslanectví v ČR další diplomatickou nótu kvůli české naftě za 1,2 miliardy korun, která je uložena ve německém skladu zkrachovalé firmy Viktoriagruppe. Česko se v dokumentu opět odvolává mimo jiné na platnou mezivládní dohodu mezi oběma státy z roku 2004.
"MZV v této nótě odmítá závěry příslušného insolvenčního správce popírající oprávněné a řádně doložené pohledávky ČR vůči společnosti Viktoriagruppe a vyjadřuje přesvědčení, že ČR nezpochybnitelným způsobem doložila vlastnictví motorové nafty uskladněné jako své nouzové zásoby v nádržích této společnosti na území SRN," uvedl Černínský palác v prohlášení k nótě, kterou německému velvyslanci v ČR Arndtu Freytagovi von Loringhovenovi předal náměstek ministra zahraničí Rudolf Jindrák.
Dohoda z roku 2004 podle české strany umožnila uskladnění českých zásob v Německu a také garantovala jejich bezodkladný převoz do České republiky. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) požádal již v únoru po jednání s německým velvyslancem německé úřady o spolupráci při zajištění převozu zásob nafty, které má Česko v Německu má.
Sobotka také už dříve uvedl, že chce téma řešit i při své květnové cestě do Berlína, kdy se má setkat s kancléřkou Angelou Merkelovou.
Insolvenční správce minulé úterý před okresním soudem v německém městě Weilheim in Oberbayern předběžně všechny pohledávky Česka vůči zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe popřel. Kromě samotné nafty jde i další pohledávky, Češi celkem nárokují až 1,8 miliardy korun.
Sobotka následně uvedl, že Česko se bude o naftu soudit, příslušné žaloby má připravit Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který ČR u soudu zastupuje. Ten podle informací žaloby zatím nepodal. "Nemám pro vás nové informace. Nebudeme se k tomu zatím vyjadřovat," řekl mluvčí úřadu Pavel Hortig.