Češi si rychle zvykají, že z peněženek nemusejí vyndavat karty

Ekonomika
11. 11. 2013 15:24
Bezkontaktní platby nabízejí vyšší rychlost i pohodlí, u pokladen pak lidé netráví tolik času.
Bezkontaktní platby nabízejí vyšší rychlost i pohodlí, u pokladen pak lidé netráví tolik času.

V České republice se bezkontaktní karty vydávají přes dva roky. Díky technologii NFC (Near field communication) nabízí rychlejší a pohodlnější platby. Lidé si na ně v poslední době zvykají čím dál více, počet bezkontaktních transakcí roste geometrickou řadou.

"V tuto chvíli je v ČR zhruba 30 tisíc bezkontaktních terminálů. Před rokem jich bylo zhruba 15 tisíc. Nyní je každý nový nebo vyměňovaný terminál automaticky bezkontaktní, takže do dvou až tří let očekáváme, že bezkontaktní bude většina sítě," uvádí Richard Walitza, ředitel pro rozvoj mobilních plateb a inovací MasterCard Europe Pro Českou republiku a Slovensko.

Zatímco v prvním čtvrtletí bylo v ČR 21 608 bezkontaktních terminálů, na konci září už jich bylo 32 211. Ve stejném období navíc vzrostl počet transakcí pětinásobně, objem takto zaplacených peněz pak stoupl z 1,02 miliardy na více než 6,3 miliardy korun.

Většina tuzemských bank vydává bezkontaktní karty MasterCard nebo Visa. Mezi obchodníky, kteří bezkontaktní karty přijímají, dominují největší prodejci v České republice - Kaufland, Albert, Billa, OBI, IKEA, Tesco nebo McDonald´s, Globus, Interspar, KFC, DM Drogerie, Albert, C&A, Costa Coffee, Starbucks, Lidl, Obi, Datart, Cinema City a mnoho dalších.

"Do letošního srpna Visa Europe vydala již 30 tisíc nových terminálů, což znamená, že více než 30 procent terminálů v ČR je již bezkontaktních. V současnosti je zhruba 11 procent všech plateb provedeno bezkontaktně," uvádí Marcel Gajdoš, regionální manažer Visa Europe pro Česko a Slovensko.

Bezkontaktní terminály se také rapidně rozšiřují u menších obchodníků, kde u částek pod 500 korun není potřeba zadávat PIN a celá transakce trvá méně než pět vteřin. "Zákazníci, kteří si jednou vyzkoušeli bezkontaktní platbu se nechtějí ke klasickým kartám vrátit. Platby jsou tak jednoduché, bezpečné a hlavně rychlé, že je to pro držitele karet až návykové," dodává Walitza.

"Bezproblémově nyní platební kartou zaplatíte na čerpacích stanicích a v lékárnách, naopak nejméně platebními terminály disponují velkoobchody nebo zdravotnická zařízení, ale překvapivě i kadeřnictví či restaurace," tvrdí Marcel Gajdoš.

Mobilní boom za dvěřmi

Karetní společnosti předpokládají, že naprostá většina bezkontaktních terminálů bude u tuzemských obchodníků do pěti let. Jejich další rozvoj bude spočívat především v platbách mobilními přístroji. Karetní společnosti se nyní snaží vyladit všechny detaily, zejména bezpečnost těchto plateb.

"Vzhledem ke strmému růstu bezkontaktních plateb a rostoucí penetraci NFC telefonů mezi zákazníky očekáváme, že český trh bude brzy připraven na skutečně masové spuštění NFC plateb mobilními operátory a bankami," tvrdí Gajdoš.

NFC začíná být standardní součástí ve většině nových smartphonů. Již nyní tyto telefony výrazně ovlivňují používání mobilních aplikací pro platby. Jejich boom však teprve přijde.

"Z našeho pohledu má mobilní NFC obrovskou důležitost pro budoucnost, protože odhadujeme, že v roce 2020 bude více než polovina všech Visa transakcí uskutečněna přes mobilní zařízení. U mladší generace se zdá již dnes, že bez mobilních telefonů nejsou schopni normálně existovat," uzavírá Gajdoš.

V blízké době se dá navíc očekávat, že bezkontaktně se začne platit například za parkování či v nápojových automatech, za lístky v metru a podobně.

Další čtení

Pražská burza zavřela na nejvyšší hodnotě v historii, dnes přidala dvě procenta

Ekonomika
9. 5. 2025

ČSÚ: Růst maloobchodních tržeb v březnu zrychlil, dařilo se i turistice a službám

Ekonomika
9. 5. 2025
ilustrační foto

Trump zase počítá. Nově by chtěl Číně snížit cla ze 145 procent na 80

Ekonomika
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ