České děti dostávají první mobil do svých 12 let

Ekonomika
29. 8. 2013 07:00
Mobilní telefon mají děti hlavně pro kontrolu rodičů (ilustrační foto).
Mobilní telefon mají děti hlavně pro kontrolu rodičů (ilustrační foto).

Většina dětí se dočká svého prvního mobilního telefonu do dvanácti let. Do tohoto věku by jim ho koupilo 86 procent rodičů. Desetina by dětem mobil koupila nejpozději při nástupu do školy. Vyplývá to z průzkumu společnosti Telefónica mezi tisícem dospělých Čechů.

Rodiče přitom jsou pro pořízení mobilu dětem dříve než bezdětní. Třetina respondentů s dětmi preferuje, aby jejich potomci měli mobilní telefon už mezi sedmým a devátým rokem, ale mezi bezdětnými si to myslí jen necelá čtvrtina.

Více než dvě třetiny dospělých jsou přesvědčeny, že dětem do 18 let postačí mobilní telefon v hodnotě do 2 tisíc korun. Ženy jsou oproti mužům o něco šetrnější, do 2 tisíc by jich mobil pořídilo 73 procent, mužů o deset procent méně.

Zhruba tři čtvrtiny rodičů se podílejí na nákladech za používání mobilního telefonu svých dětí. Nejvíce se na financování nákladů spojených s provozem mobilního telefonu podílejí lidé ve věkové skupině 35 až 44 let.

Autor: ČTK Foto: Shutterstock

Další čtení

ilustrační foto

Nejvýkonnější superpočítač na světě funguje už rok v Kalifornii

Ekonomika
9. 1. 2026

Odhad ČSOB: Objem financování bydlení byl loni druhý nejvyšší v historii ČR

Ekonomika
8. 1. 2026

Průmyslová i stavební výroba v listopadu rostly, průmysl nejvíc za tři roky

Ekonomika
8. 1. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ