Česko je pro nové značky ze zemí střední Evropy nejatraktivnější

Ekonomika
21. 6. 2019 21:41
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Téměř tři desítky nových maloobchodních značek vstoupily na český trh v loňském roce, ten byl tak podle nových statistik společnosti CBRE druhým nejsilnějším za posledních pět let. Za tu dobu přibylo v ČR více než 120 nových značek a odešly jen dvě desítky. Podle jiného srovnání od společnosti Cushman & Wakefield je Česká republika stále nejpřitažlivější zemí pro vstup maloobchodních značek ve středoevropském regionu. Těsně za ní následuje Polsko.

"Podobně jako počet nově přicházejících značek zůstal nezměněný i trend jejich strategie vstupu na trhy středoevropského regionu. Při něm Praha zůstává hlavní vstupní branou, trhem, který nabízí velice kosmopolitní prostředí a výborný poměr mezinárodních turistů a lokálních zákazníků," uvedl vedoucí retailového týmu pro střední a východní Evropu Cushman & Wakefield Jan Kotrbáček.

Fakt, že na českém trhu působí několik tisíc značek a minimum ho opouští, je podle CBRE dobrou zprávou o tom, že tuzemský maloobchodní trh je stále v dobré kondici. Příchody nových značek podle CBRE ovlivňuje kolik a jakých maloobchodních projektů, od nákupních přes outletová centra, se v daném roce otevírá.

To se podle CBRE odrazilo i na loňských statistikách. Nový značek bylo loni 29, což je meziročně o 26 procent méně, loni se však v ČR neotevřelo žádné větší nákupní centrum. Například předloni nové rozšířené obchodní centrum na pražském Chodově přilákalo 24 nových značek.

"Nových projektů je málo a především se jedná multifunkční projekty, které kombinují maloobchodní prostor, kvalitní gastronomii, zábavu, kanceláře, byty, hotel - to vše v kvalitním prostředí a se špičkovou architekturou," doplnil Kotrbáček. Starší maloobchodní projekty na trhu podle něj procházejí nutnou revitalizací. Praha je navíc pro maloobchodníky s Budapeští co do výše nájmů z celého regionu nejdražší.

Nejvíce značek v ČR patří luxusní a byznys módě a oblečení střední cenové úrovně a gastronomii, což koresponduje s životním stylem lidí zejména velkých měst a kondicí české ekonomiky, shodují se obě firmy. Ty patří k předním světovým poskytovatelem realitních služeb. Nejvíce značek až 26 procent pochází podle Cushman & Wakefield z Itálie, poté z USA a Německa.

Autor: ČTK Foto: , www.pixabay.com/nattanan23

Další čtení

Cena bitcoinu se vrátila nad hranici 100.000 dolarů

Ekonomika
8. 5. 2025

Pohonné hmoty v Česku zůstávají nejnižší za několik let, ceny dál klesly

Ekonomika
8. 5. 2025

ČNB snížila úrokovou sazbu. Prostor pro další pokles je omezený

Ekonomika
7. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ