Zastavárny praskají ve švech. A bude hůř

Ekonomika
21. 4. 2012 15:00
Do zastaváren chodí řešit své finanční těžkosti stále více lidí.
Do zastaváren chodí řešit své finanční těžkosti stále více lidí.

Ekonomický útlum posledních let způsobil, že stále více lidí chodí řešit své finanční problémy do zastaváren. Mezi zákazníky se navíc podle zjištění časopisu TÝDEN objevují stále častěji lidé ze střední třídy.

Za vyšším počtem lidí mířících do zastaváren stojí především jejich zadlužení z předkrizových let, kdy ekonomika prudce rostla až o šest procent ročně a nezaměstnanost byla nízká. Finanční krize a následné potíže tuzemské ekonomiky ovšem způsobily, že se čím dál více lidí dostává do existenčních problémů.

Výsledkem je nejen prudký nárůst osobních bankrotů - z 6211 v roce 2010 na 11 541 v minulém roce -, ale i příliv lidí do zastaváren. "Lidí chodí až o třicet procent více oproti minulým rokům. V drtivé většině zastavují elektroniku a zlato, půjčují si většinou menší částky do tisícikoruny," říká pracovník třinecké zastavárny Oto Kubíček.

* O kolik procent více lidí chodí do zastaváren?

* Jak se změnila struktura zákazníků a co zastavují nejčastěji?

* Jaké podmínky nabízejí zastavárny?

Odpovědi na tyto otázky čtěte v časopisu TÝDEN, který vychází v pondělí 23. dubna.

Autor: Pavel HejkrlíkFoto: Jakub Stadler

Další čtení

Akcionáři ruské Sberbank schválili výplatu rekordní dividendy

Ekonomika
30. 6. 2025

Stát vydal za první pololetí dluhopisy v nominální hodnotě 181,3 mld. Kč

Ekonomika
30. 6. 2025

Prazdroj loni zvýšil tržby na 23 miliard, ale zisk mu stejně trochu klesl

Ekonomika
27. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ