Absolventi <span>mají smůlu.</span> Firmy raději vezmou lidi s praxí

Ekonomika
19. 5. 2009 14:46
Absolventi mají sice odbornou zkušenost, soft skills jim však scházejí
Absolventi mají sice odbornou zkušenost, soft skills jim však scházejí

Firmy si chválí, že mladí lidé získávají zkušenosti už při studiu.

Studenti, kteří budou po prázdninách hledat práci, to rozhodně nebudou mít jednoduché. Čtvrtina velkých českých firem letos omezila nábor absolventů. A pokud podniky přece jen hledají posily, raději sáhnou po odbornících s praxí, kterých je na pracovním trhu kvůli krizi dostatek. 

Firmy lidem po škole nabídnou spíše zkrácený úvazek, příležitostnou výpomoc nebo účast na projektech. Vyplývá to z výzkumu agentury LMC, která získala data od šestnácti velkých firem a více než čtyř tisíc českých studentů a absolventů.

Peníze až na třetím místě

Výzkum ukázal, že většina absolventů neklade platové ohodnocení na první místo. Při hledání zaměstnání se nejvíce zajímají o náplň práce a možnost osobního rozvoje, peníze jsou až na třetím místě. S tím souvisí i další zjištění. Velká část absolventů podceňuje své schopnosti a při nástupu do práce si řekne o menší plat, než je zaměstnavatel ochoten nabídnout.

ČTĚTE TAKÉ: Další měsíce s krizí: propouštět se bude, ale méně

Absolventi kupodivu projevují i některé "zlozvyky", které jsou typické pro český pracovní trh. Nechce se jim stěhovat za prací. Téměř čtvrtina z nich chce pracovat v místě svého studia nebo bydliště. Okolo šedesáti procent by se přestěhovalo pouze tehdy, pokud by nabídka byla skutečně atraktivní.

Studenti sice mají praxi, neumějí však komunikovat

Absolventi mají sice odbornou zkušenost, soft skills jim však scházejíK výhodám současných absolventů však patří jazykové znalosti. Podle zaměstnavatelů mají také stále častěji praktickou zkušenost v oboru. Tu získají buď prací při studiu nebo na zahraniční stáži. Nedostatkem zůstávají takzvané soft skills, kam se řadí například schopnost komunikace, kooperace, kreativity nebo empatie.

"Měkké schopnosti" postrádají hlavně absolventi technických a ekonomických oborů. "Na praxi budu připravený dobře, ale učíme se málo prezentovat. Také mi vadí, že nemáme češtinu. Když musíme říct souvislý projev nebo psát diplomku, je to problém," řekl pro on-line deník TÝDEN.CZ Václav, student pátého ročníku VUT v Brně.

Na humanitních oborech je to naopak. Studentům sice nechybějí základní jazykové a komunikační dovednosti, postrádají však větší propojení teorie s praxí. "Ve škole se klade důraz pouze na učebnicové znalosti, což mi moc nepomůže ve skutečném povolání," říká studentka sociálního oboru. A dodává: "Povinnou praxi při studiu sice máme, ale trvá jenom týden. Během této doby stihnete nanejvýš pochopit chod organizace, sami se k práci s lidmi nedostanete."

ČTĚTE TAKÉ: Mladá Boleslav zaplatí lidem bez práce rekvalifikační kurz

Mladí lidé hledají práci nejčastěji na internetu, konkrétně na pracovních portálech a kariérních stránkách firem. Největší poptávka je přitom ze strany ekonomických a technických absolventů.

"Vychází to mimo jiné z toho, jak jsou jednotlivé skupiny zvyklé pracovat s internetem. První, kdo začal hledat práci na webu, byli pochopitelně informatici, po nich zmínění ekonomové a technici. Nejméně tuto možnost využívají studenti a absolventi medicíny a farmacie, dále pedagogové, advokáti, odborní vědečtí pracovníci a zdravotní sestry," uvedla manažerka komunikace LMC Jana Skalová pro on-line deník TÝDEN.CZ.

Foto: Robert Zlatohlávek, Tomáš Nosil

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ