Pohled
Advokát EU: Část daňového zákona ČR odporuje právu unie
13.02.2014 12:55
Část českého zákona o daních z příjmu je v rozporu s právem Evropské unie o volném pohybu služeb. Myslí si to generální advokát Soudního dvora EU Melchior Wathelet, který se vyjadřoval k činnosti pracovních agentur. Soud uvedl, že otázka se týká té části české normy, která v závislosti na sídle agentury práce řeší, kdo musí platit daň z příjmu za pracovníky, které agentura dává k dispozici českým firmám.
Má-li totiž agentura sídlo v cizině, platí daň česká společnost, ale pokud se jedná o českou agenturu, platí tuto daň sama agentura. Soud jako takový svůj názor vydá později, názorem generálního advokáta se může, ale také nemusí řídit.
Na evropský soud se s otázkou slučitelnosti české právní normy s evropskou legislativou loni v lednu obrátily Nejvyšší správní soud a Krajský soud v Ostravě. Ty posuzují spory, které s českými daňovými úřady vedou firmy Strojírny Prostějov a ACO Industries z Tábora.
Český zákon v případě, že má agentura dodávající pracovníky své sídlo v jiné unijní zemi, stanoví povinnost srážet daň z příjmů a odvádět ji do rozpočtu firmě, která služeb "dodaných" pracovníků využívá. V případě, že jde o agenturu českou, má za své lidi povinnost platit daň ona sama.
Podle generálního advokáta soudu ale taková úprava odporuje ustanovením o volném pohybu služeb po Evropské unii. Advokát je navíc toho názoru, že podobné omezení volného pohybu nemůže být odůvodněno případným veřejným zájmem, třeba efektivitou daňového výběru či kontroly a snahou zabránit daňovým únikům.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.