Aero Vodochody kupuje <span>rumunského konkurenta</span>

Ekonomika
16. 7. 2008 09:50
bez popisku 80725
bez popisku 80725

Český výrobce letecké techniky Aero Vodochody, patřící finanční skupině Penta, koupí svého rumunského konkurenta Avioane Craiova za 16,3 milionu eur (380 milionů korun).

Český podnik zvítězil v soutěži, kterou vyhlásila rumunská privatizační agentura AVAS. Za samotné akcie Avioane zaplatí Aero Vodochody 4,2 milionu eur. Dalších 3,3 milionu eur poskytne podniku ve formě provozního kapitálu a 8,8 milionu eur ve formě investic. Polovina těchto investic se uskuteční v prvním roce po převzetí podniku. O více než osmdesátiprocentní podíl v Avioane soutěžila Penta s italskou společností Alenia Aeronautica a rumunským podnikem INAV.

Aero Vodochody je největším výrobcem vojenských proudových cvičných letadel na světě a největším výrobcem letecké techniky v České republice. Majitelem firmy je od loňského ledna česko-slovenská investiční skupina Penta. V roce 2007 dosáhl podnik provozního zisku přes 200 milionů korun, a zastavil tak sérii předchozích ztrát.

Společnost Avioane, která byla založena v roce 1972, vyrábí vojenská letadla a v posledních letech se potýká s rostoucími finančními problémy. Firma vyrábí mimo jiné cvičný letoun IAR 99 Soim ve spolupráci s izraelskou společností Elbit Systems.

Foto: archiv

Autor: ČTK

Další čtení

Vltavská vodní elektrárna ve Štěchovicích po letní opravě najede na plný výkon

Ekonomika
12. 7. 2025

Těžba hnědého uhlí v dole Bílina skončí v roce 2033, potvrdil Český báňský úřad

Ekonomika
11. 7. 2025
ilustrační foto

Cena bitcoinu zlomila další rekord. Krypto posiluje, protože ho chce Trump

Ekonomika
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ