
"Na základě detailní revize a zhodnocení portfolia prodejen dojde k uzavření 21 neefektivních prodejen, které dlouhodobě nepřispívaly k pozitivním výsledkům společnosti," uvedl Kytýr. Dodal, že 15 prodejen bude zavřeno 1. června a zbytek 1. července.
ČTĚTE TAKÉ: Ahold si v krizi vede dobře
Uzavření 21 prodejen podle Kytýra neznamená, že by Ahold chtěl vyklidit pozici na tuzemském trhu, ze kterého v uplynulých letech odešlo už pět obchodních řetězců. "Naopak si chceme uvolnit ruce, abychom mohli investovat do ostatních prodejen," uvedl. Dodal, že Ahold nyní nejedná s žádným obchodním řetězcem o prodeji uzavíraných obchodů. "My jsme tam většinou v nájmu, takže budeme objekty vracet majitelům," uvedl.
Ahold zavírá prodejny v době, kdy konkurenční obchodní řetězce naopak plánují v Česku nové obchody. Například Tesco chce do začátku příštího roku otevřít v Česku, Polsku, Maďarsku, na Slovensku a v Turecku 137 nových obchodů, z toho v Česku až 30. Pět až sedm nových supermarketů letos hodlá v Česku otevřít Billa a expandovat bude i diskontní řetězec Lidl.
Kytýr nevyloučil, že kvůli uzavření dvou desítek prodejen bude muset propustit některé zaměstnance. "Albert udělá vše pro to, aby pracovníkům ze zrušených prodejen nabídl pracovní pozice v jiných svých provozovnách. V případě, že někteří pracovníci budou muset společnost v rámci těchto kroků opustit, dostanou nadstandardní odstupné," podotkl.
Ahold zároveň do konce června přejmenuje 56 hypermarketů Hypernova na nový formát Albert hypermarket, přičemž 13 největších Hypernov hodlá postupně zmenšit. Přestavba hypermarketů měla být původně dokončena v závěru loňského roku, nakonec ale nabrala několikaměsíční zpoždění.
ČTĚTE TAKÉ: Velkým řetězcům se u nás stále daří, tržby dál rostou
V posledních letech Ahold v Česku vykazuje ztráty. Předloni společnost snížila prodělek na 434 milionů korun z 1,19 miliardy Kč v roce 2006. Ztráty firmy z předchozích let činily na konci roku 2007 dalších 3,9 miliardy korun. Hospodářské výsledky za rok 2008 společnost zatím nezveřejnila.
Loni Ahold podle odhadu společnosti Incoma Research a časopisu Moderní obchod vykázal v Česku tržby 44 miliard korun a mezi deseti největšími obchodníky byl třetí. Nejvíce v roce 2008 utržily hypermarkety Kaufland a diskontní prodejny Lidl z německé obchodní skupiny Schwarz (54,5 miliardy korun). Druhá pozice připadla obchodnímu řetězci Tesco (47 miliard korun).

Tržby deseti největších obchodních řetězců v Česku v roce 2008 podle předběžných odhadů společnosti Incoma Research a časopisu Moderní obchod vzrostly meziročně o 23,2 miliardy korun na rekordních 312,2 miliardy korun. V roce 2007 se podíl deseti obchodních řetězců v rychloobrátkovém zboží zvýšil o tři procentní body na 62 procent a loni o dva procentní body na 64 procent.
Foto: Jan Schejbal, Lucie Pařízková