České aerolinie nejsou tak lákavým zbožím, jak se mohlo zdát. Francouzská společnost Air France-KLM oznámila, že soutěž o domácí aerolinky kvůli krizi vzdává. Z původního kvarteta zájemců o ČSA zbylo po osmi měsících od vyhlášení soutěže pouze konsorcium Unimex a Travel Service. Ministerstvo financí potvrdilo, že tendr přesto pokračuje.
"Současná ekonomická situace značně zasáhla letecký průmysl. Za těchto podmínek jsme nechtěli v tendru pokračovat," zdůvodnila Air France své rozhodnutí. Francouzská společnost pocítila recesi poměrně silně. Za první čtvrtletí tohoto finančního kroku vykázala čistou ztrátu v hodnotě 426 milionů euro, negativní vývoj by podle deníku The Wall Street Journal měl pokračovat. ČSA hospodařily od ledna do března se ztrátou ve výši 1,3 miliardy korun.
Podle dřívějších odhadů analytiků mohl prodej ČSA přinést zhruba pět miliard korun. Kolik však stát za ČSA dostane, a jestli vůbec bude v privatizaci pokračovat, není zatím jasné. Jisté naopak je, že dřívější odhady ceny byly přemrštěné. Šéf ČSA ještě v červnu viděl prodejní cenu až kolem osmi miliard, předseda dozorčí rady firmy Ivan Kočárník dokonce kolem 10 miliard.
Šéf ČSA Radomír Lašák dříve uvedl, že vhodnějším partnerem pro ČSA by byla velká letecká společnost. "Kdyby nás koupily Air France, tak aniž by cokoliv udělaly, bude ČSA vydělávat mnohem více jen díky tomu, že dají naše letenky do svých systémů. A nebude to tak, že jim budeme krást cestující," uvedl.
Cena padá
Lašák si pochvaloval, že se linky ČSA a Air France vzájemně doplňují, na rozdíl od Unimexu. Jiří Šimáně, šéf této společnosti v minulosti naznačil, že pro něj ČSA mají cenu maximálně pět miliard.
"Pro pana Šimáněho mají ČSA jinou hodnotu, protože ho zajímají hlavně charterové lety. Ty ale u nás tvoří asi sedminu tržeb," řekl Lašák koncem června pro Hospodářské noviny.
Podle analytika společnosti Atlantik FT Milana Vaníčka by stát mohl v současnosti za ČSA dostat zhruba 1 až 2 miliardy korun. "Bude záležet na tom, zda se cena, kterou navrhne konsorcium Unimex a Travel Servis, bude zdát státu výhodná.Tendr totiž může doběhnout, aniž by se vybral zájemce," dodává Vaníček pro TÝDEN.CZ.
Privatizace pokračuje
Společnost Travel Service se nechce k dalšímu průběhu privatizace vyjadřovat. "Výběrové řízení stále pokračuje a my postupujeme v souladu s podmínkami. Více vám k tomu neřeknu," uvedla pro on-line deník TÝDEN.CZ Vladimíra Dufková, tisková mluvčí firmy, která je součástí konsorcia.
Ministerstvo financí pokračování tendru potvrdilo a na svém postupu zatím nic nemění. "Ve výběrovém řízení zůstalo konsorcium Unimex a Travel Service, které bude mít podle rozhodnutí meziresortní komise možnost podat závaznou nabídku do 30. září. Ministerstvo financí následně předloží vládě k rozhodnutí, zda tuto nabídku schválí," uvedl mluvčí MF Ondřej Jakob.
ČTĚTE TAKÉ: Kdo koupí ČSA? Lhůta na přihlášení do tendru vypršela
ČSA by se podle Air France mohly vzhledem k ekonomickým podmínkám pokusit obnovit svou ziskovost bez cizí pomoci. "V tomto kontextu si Air France-KLM přeje dále posilovat existující partnerství mezi těmito dvěma skupinami a pokračovat s ČSA ve zkoumání nových oblastí spolupráce, jež by mohla být oboustranně prospěšná," uvedla francouzská firma v prohlášení.
Foto: Profimedia, archiv