Sdružení akcionářů IPB se u Nejvyššího soudu domáhá zrušení rozsudku Městského soudu v Praze, kterým byla zamítnuta žaloba na náhradu škody ve výši 171,7 milionů korun. Škoda měla akcionářům IPB vzniknout v souvislosti s prodejem Investiční a Poštovní Banky bance ČSOB.
V pondělí o tom informoval advokát Jiří Herczeg, který akcionáře IPB zastupuje.
"Sdružení akcionářů proto podalo k Nejvyššímu soudu žádost o položení předběžné otázky Evropskému soudnímu dvoru v Lucemburku, která se týká výkladu zákazu diskriminace," uvedl Herczeg. Odvolává se přitom na lisabonskou smlouvu, která platí od 1. prosince letošního roku. Ta stanovuje zákaz diskriminace.
"Dne 17. března 2006 rozhodl mezinárodní arbitrážní tribunál částečným nálezem ve věci SALUKA INVESTMENT BV versus Česká republika, že ČR poškodila bývalou IPB a tím způsobila jednomu z akcionářů - spol. SALUKA škodu," uvedl Herczeg.
Podle Herczega však byli diskriminačním přístupem státu k IPB poškozeni všichni akcionáři IPB, nejen skupina Nomura. Akcionáři IPB, členové Sdružení, jsou přesvědčeni o tom, že je vůči nim třeba uplatňovat - podle principu rovnosti - stejný přístup jako vůči skupině Nomura, dodal advokát s tím, že stát zatím odškodné pro minoritní akcionáře nepřiznal s tím, že na rozdíl od Nomury nemají uzavřenou Dohodu o ochraně investic.
ČTĚTE TAKÉ: Nové dokumenty: manažeři Nomury měli být beztrestní
Zároveň doplnil, že ministerstvo financí uzavřením dohody se skupinou Nomura nezachovalo stejný přístup ke všem akcionářům IPB.
Ministerstvo financí uzavřením dohody o narovnání se skupinou Nomura nezachovalo stejný přístup ke všem akcionářům IPB. Jednomu akcionáři je dána neodůvodněná výhoda před ostatními minoritními akcionáři. V rámci rovného přístupu je nutný stejný přístup ke všem akcionářům bývalé Investiční a poštovní banky. Ze zásady rovnosti a zákazu diskriminace vyplývá, že všichni majitelé akcií, jsou-li ve stejné situaci, musí mít zabezpečeno stejné zacházení, dodal advokát.
Ilustrační foto: archiv Týdne