Alkoholu se stále prodává méně než před prohibicí

Ekonomika
12. 10. 2012 17:59
Prodej tvrdého alkoholu se ještě nedostal na předprohibiční úroveň.
Prodej tvrdého alkoholu se ještě nedostal na předprohibiční úroveň.

Lihovin se v obchodech stále prodává méně než před prohibicí, trh s tvrdým alkoholem se ze zákazu vzpamatovává jen pomalu, vyplývá z ankety mezi likérkami a obchodníky. Zákazníci dávají přednost značkovému alkoholu.

Prodej lihovin v obchodním řetězci Tesco je nyní o 15 procent nižší než před prohibicí. Řetězec tento víkend prodej podpoří slevovou akcí. "Zákazníci jsou zatím opatrnější a upřednostňují nákup značkového alkoholu," dodal mediální zástupce Intersparu Aleš Langr.

Na pulty obchodů se už vrátilo 99 procent lihovin, které v nich byly před prohibicí. "Do regálu máme vráceno 702 položek a čekáme už jen na posledních 19. Většina jsou importované položky, kde čekáme déle na příslušné laboratorní protokoly," uvedl mluvčí Teska Jan Dvořák. Billa má zpět v obchodech již drtivou většinu alkoholu, který kvůli zákazu stáhla.

Někteří obchodníci prodej lihovin podpoří marketingovými akcemi. "V pátek a v sobotu proběhne v pražském hypermarketu Interspar Zličín testování lihovin pomocí Ramanova spektrometru. Realizuje to Stock Plzeň ve spolupráci s odborníky z VŠCHT a cílem je obnovit důvěru zákazníků v bezpečnost nabízeních lihovin," uvedl Langr.

"Ve srovnání s předprohibiční situací to vypadá na velmi mírný růst prodeje," řekl mluvčí Stocku Jiří Janoušek s tím, že se zvyšuje především prodej značkových lihovin.

Obchodní a výkonný ředitel české pobočky největší slovenské likérky St.Nicolaus Jiří Štesl odhaduje, že říjnové tržby za alkohol budou zhruba na 60 procentech předchozích měsíců. "Řada velkoobchodů, maloobchodů i restaurací se jen velmi těžko vyrovnává s novými legislativními nařízeními, chybí informovanost a jasné instrukce," upozornil.

Produkce menších likérek ze Sdružení výrobců lihovin je podle jejího předsedy Pavla Kučery nyní nižší o čtvrtinu. Naopak lídr trhu Stock Plzeň hlásí velmi mírný růst prodeje.

Z šetření společnosti Nielsen vyplývá, že zákaz prodeje tvrdého alkoholu v ČR během prohibice zvýšil prodej vína, sektů či likérů až o desítky procent. Spotřebitelé naopak neprojevili zvýšený zájem o nákup piva. Zákaz prodeje, nabízení a distribuce nápojů s více než 20 procenty alkoholu vyhlásilo ministerstvo zdravotnictví 14. září, omezení trvalo téměř dva týdny.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Pražská burza zavřela na nejvyšší hodnotě v historii, dnes přidala dvě procenta

Ekonomika
9. 5. 2025

ČSÚ: Růst maloobchodních tržeb v březnu zrychlil, dařilo se i turistice a službám

Ekonomika
9. 5. 2025
ilustrační foto

Trump zase počítá. Nově by chtěl Číně snížit cla ze 145 procent na 80

Ekonomika
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ