Allianz přichází s novinkou. Povinné ručení podle kilometrů

Ekonomika
21. 9. 2016 11:24
Tachometr (ilustrační foto).
Tachometr (ilustrační foto).

Allianz začne jako první pojišťovna v tuzemsku počítat sazby povinného ručení a havarijního pojištění podle ujetých kilometrů. Nebude však kvůli tomu klientům do automobilů montovat žádné telematické jednotky, takže obavy z neustálého sledování odpadají. Novinářům to ve středu řekl ředitel pojišťovny Jakub Strnad. Ostatní pojišťovny sazby stanovují podle rizikovosti, věku a místa bydliště řidiče, stáří vozidla, objemu či výkonu motoru a dalších kritérií.

"V Česku je hodně řidičů, kteří jezdí málo, ale svým pojišťovnám platí, jako kdyby každý rok objeli půl Evropy. Nízká sazba povinného ručení v Allianz přitom předpokládá pouhé nahlášení stavu tachometru. Žádný čip, který by řidiče v jednom kuse sledoval, do auta nedostanou," uvedl Strnad.

Pro řidiče, kteří jezdí méně než 10 tisíc kilometrů za rok, bude mít Allianz od října nejlevnější povinné ručení s pojištěním skel v ČR, řekl dále Strnad. Tento počet kilometrů se podle něj týká poloviny řidičů. U těch, co jezdí více, naopak cena pojistky progresivně poroste. Variantu podle odhadu ročně ujetých kilometrů si přitom nastaví každý řidič na počátku sám. Na základě ročního zúčtování pak na ní buď nebude nic měnit, nebo mu Allianz peníze vrátí, pokud najede méně, nebo naopak pojišťovně doplatí, protože toho najezdí víc. Důkazem bude fotografie tachometru nebo návštěva pobočky.

V EU ujede podle něj v průměru každý ročně zhruba právě 10 tisíc kilometrů ročně. ČR se s počtem 6880 kilometru na obyvatele řadí do spodní části žebříčku.

Podvodníky čekají výrazné sankce. "Na pokusy o podvod jsme připraveni. Přetáčení tachometrů, úpravu fotek či nahlašování nepravdivých údajů jsme schopni odhalit a sankce pro podvodníky budou velké," uvedl ředitel oddělení vyšetřování Allianz Ludvík Bohman. Sankcí za podvod bude třikrát vyšší sazba pojistného, minimálně 25 tisíc Kč měsíčně, odstoupení od smlouvy a trestní oznámení za pojistný podvod, doplnil.

"Je to skutečně revoluční a celkem odvážný krok. Dosud žádná jiná pojišťovna v ČR, a myslím ani v Evropě, nepřistoupila k rozlišení klientů podle počtu najetých kilometrů. Sympatické je na produktu i to, že je postavený na důvěře ke klientovi," řekl místopředseda představenstva makléřské společnosti Insia Ivan Špirakus. Produkt má podle něj skutečně šanci oslovit významnou část trhu.

Allianz jako první pojišťovna na trhu našla odvahu změnit status quo, souhlasil ředitel poradenské firmy Chytrý Honza Jiří Paták. Fakt, že počet ujetých kilometrů má zásadní vliv na rizikovost klienta, není podle něho ale novinkou. Pojišťovnám podle něj vyhovovalo toto kritérium neuplatňovat a držet tak uměle pojistné na vyšší úrovni. Z tohoto pohledu jde o průlom, který bude mít přímý vliv na výši plateb klientů. Svátečním řidičům se skutečně vyplatí této výhody Allianz využít, podotkl.

Pojišťovny loni zvedly ceny povinného ručení v průměru o několik procent. Zdražení bylo individuální, takže nebourající řidiči změnu prakticky nepocítili. Průměrná cena povinného ručení se ani v první polovině letošního roku příliš neměnila a pohybovala se okolo 2800 Kč.

Povinné ručení poskytuje v tuzemsku 13 pojišťoven. Celkem má pojištění odpovědnosti za provoz vozidla v ČR 7,5 milionu vozidel všech kategorií, vyplývá z dat České kanceláře pojistitelů. Odhad počtu nepojištěných provozovaných vozidel se dále pohybuje mezi 120 až 130 tisíc.

Autor: ČTK

Další čtení

Česká pošta loni zase prodělala půl miliardy. Další ztráty se čekají i letos

Ekonomika
13. 5. 2025

V Praze dnes začne první část rekonstrukce Libeňského mostu

Ekonomika
13. 5. 2025

Americké akcie výrazně posílily díky dohodě USA a Číny o snížení cel

Ekonomika
12. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ