Spotřební daň za naftu je podle analytiků nutné snížit minimálně o jednu až dvě koruny, aby se k českým čerpacím stanicím vrátili tranzitní dopravci a vyšší prodeje přinesly více daňových příjmů do státní kasy. Někteří se přiklánějí i k razantnějšímu zásahu do cen.
V Česku se spotřební daň za pohonné hmoty zvýšila o korunu na začátku roku 2010 na necelých 11 Kč za litr. Podle Společenství čerpacích stanic ale toto opatření příliš zvýšilo ceny a především nákladní dopravci začali tankovat v jiných zemích. Spotřeba pohonných hmot již několik let pravidelně klesá a zvýšená spotřební daň to ještě umocnila.
Stát čekal, že zvýšení daně přinese do rozpočtu sedm miliard ročně navíc, to se však kvůli nízké spotřebě nestalo. V roce 2009 se na spotřební dani z pohonných hmot vybralo 79,45 miliardy korun, v roce 2010 výběr činil 81,4 miliardy Kč. Loni se výběr dokonce snížil na necelých 81 miliard Kč.
Podle analytika Petra Čermáka ze společnosti Colosseum by se spotřební daň měla snížit alespoň na úroveň před rokem 2010. "Domnívám se, že vzhledem k tranzitní povaze naší země by případné snížení spotřební daně a DPH nemuselo vyústit ani ve vážný výpadek na příjmové straně státního rozpočtu."
Analytik Petr Hlinomaz ze společnosti BH Securities upozornil, že za poslední dva roky cena nafty vzrostla o šest až sedm korun za litr. Pro významnější růst prodejů by tedy ceny dieselu podle něj musely klesnout zhruba o stejnou částku. "Nicméně určité snížení spotřební daně, a to i v rozsahu jedné až dvou korun, by mělo význam vzhledem ke konkurenčnímu nastavení cen v ostatních zemích a mohli by se vrátit ti, kteří tankují levněji v zahraničí," dodal.
Korunová sleva nestačí
K většímu snížení spotřební daně se přiklání také Miloš Podrazil z České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu (ČAPPO). "Za dnešní celosvětové ekonomické situace by muselo být snížení sazby významné. Snížení o zhruba korunu by se asi výrazně neprojevilo."
"Slabé ekonomice by určitě pomohlo snížení spotřební daně z pohonných hmot. Náklady na přepravu se totiž promítají také do finálních cen výrobků, snížení přepravních nákladů by tak mohlo pozitivně ovlivnit slabou domácí poptávku," uvedl analytik Jan Šimek ze společnosti Broker Consulting. Ministerstvo financí ale snížení spotřební daně odmítá s tím, že se státy EU dohodly, že k takovému kroku nepřistoupí.
V Česku činí spotřební daň za naftu 10,95 Kč/l. V Rakousku je o zhruba korunu nižší, na Slovensku činí spotřební daň kolem devíti korun na litr. Nejnižší spotřební daň za naftu z okolních zemí má Polsko, kde činí asi 8,25 Kč/l. V Německu je spotřební daň necelých 12 korun. Spotřební daně za benzin jsou o několik korun vyšší, ale rozdíly mezi sousedními zeměmi jsou podobné jako u nafty. Nyní je benzin v Česku rekordně drahý, prodává se v průměru za 38,18 Kč/l, nafta stojí 37,19 Kč/l.