Analytici: Nízká nezaměstnanost v Česku je rizikem i šancí

Ekonomika
10. 4. 2018 20:12
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Současná situace na trhu práce představuje překážku dalšímu rozvoji tuzemské ekonomiky, varují analytici. Upozorňují mimo jiné na to, že počet volných pracovních míst byl letos v březnu poprvé vyšší než počet dosažitelných uchazečů. Nedostatek pracovních sil spolu s tlakem na růst mezd podle analytiků povede ke snížení ziskovosti podniků. Nízká nezaměstnanost na druhou stranu pomáhá k návratu do práce dlouhodobě nezaměstnaným a vytváří tlak na modernizaci výrobních kapacit.

Podle zveřejněných údajů klesla nezaměstnanost v Česku na 3,5 procenta. Úřady práce v březnu registrovaly 263 608 uchazečů o místo, nejméně od listopadu 1997. Úřady práce zároveň evidovaly 253 522 nabídek volných pozic, o 14 268 více než v únoru. Meziročně se nabídka zvýšila o více než sto tisíc míst. Nejvíc volných míst bylo v Praze a ve středních Čechách. Firmy hledají hlavně zedníky, uklízečky, dělníky či řidiče.

Napjatá situace

"Situace na trhu práce je extrémně napjatá," zhodnotila ekonomka Komerční banky Jana Steckerová. Počet volných míst podle ní poprvé přesáhl počet takzvaných dosažitelných uchazečů. Nezaměstnaných lidí, kteří mohli nastoupit do práce okamžitě, bylo v březnu 240 773. Nedostatek pracovníků může limitovat výkon českého průmyslu a stavebnictví, varovala Steckerová.

Také hlavní ekonom společnosti BH Securities Štěpán Křeček vidí trh práce v Česku jako přehřátý. Situace se bude navíc dál zhoršovat s příchodem sezonních prací. "Méně efektivní firmy tento tlak nevydrží a budou odcházet z trhu," předpokládá Křeček.

Tlak na trhu

Zmírnění tlaků na trhu práce nelze předpokládat ani v dalších měsících, je přesvědčený hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Nedostatek pracovních sil spolu s tlakem na zvyšování mezd vyvolá snížení ziskovosti podniků. "To lze přepokládat již letos," obává se Sobíšek.

Situace na trhu práce naopak nahrává zaměstnancům, kterým nadstandardně rostou mzdy. Na trh práce navíc začínají pronikat dříve neuplatnitelné skupiny osob. "Ve firmách se stále častěji můžeme setkávat s důchodci či dlouhodobě nezaměstnanými," uvedl Křeček. Nízká nezaměstnanost tak má podle něj pozitivní vliv na vyloučené části společnosti.

Příznivým důsledkem nízké nezaměstnanosti pro českou ekonomiku může být podle analýzy Raiffeisenbank také tlak na firmy, aby investovaly do modernizace svých výrobních kapacit. "Doufejme, že v dlouhodobém horizontu to bude mít za následek postupný přechod od využívání levných zdrojů k intenzivnější průmyslové produkci s vyšší přidanou hodnotu," uvádí Raiffeisenbank.

Autor: ČTK Foto: , pixabay.com/Joergelman

Další čtení

Pražská burza zavřela na nejvyšší hodnotě v historii, dnes přidala dvě procenta

Ekonomika
9. 5. 2025

ČSÚ: Růst maloobchodních tržeb v březnu zrychlil, dařilo se i turistice a službám

Ekonomika
9. 5. 2025
ilustrační foto

Trump zase počítá. Nově by chtěl Číně snížit cla ze 145 procent na 80

Ekonomika
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ