Průměrný výdělek
ANALÝZA: Na krizi vydělali jen pojišťováci a bankéři
10.10.2012 06:45 Původní zpráva
Většina lidí pracujících v soukromých firmách si během ekonomické krize platově pohoršila. Mzdy klesaly ve většině odvětví. Výjimkou bylo pouze pojišťovnictví a peněžnictví, kde střední hrubá mzda rostla tempem 3,7 procenta ročně. V posledních letech se mzdy opět zvyšují, ale většiny lidí se to netýká. Vyplývá to z analýzy informačního systému o průměrném výdělku.
Takzvaná střední mzda dělí vyplácené mzdy na dvě stejné poloviny. To znamená, že půlka zaměstnanců bere vyšší a půlka nižší mzdu. Podle expertů vypovídá o mzdách lidí více než průměrná mzda, na niž například v soukromých firmách nedosáhne 69 procent zaměstnanců.
A právě tato veličina poklesla v roce 2009 téměř ve všech odvětvích s výjimkou peněžnictví a pojišťovnictví. "Tento vývoj potvrzuje tvrzení, že český bankovní sektor je v porovnání s ostatními zeměmi stabilní a finanční krize jej nezasáhla," konstatovala Kateřina Duspivová ze společnosti Trexima, která analýzu vypracovala.
Situace se zhoršila i regionálně. V Ústeckém, Libereckém, Středočeském a Jihomoravském kraji se výše mezd zastavila na úrovni roku 2008, v ostatních krajích mzdy klesly. K nejvyššímu poklesu střední mzdy došlo na Vysočině (o 4,5 procenta) a v Karlovarském kraji (o 4,1 procenta).
Růst mezd? Jak pro koho
Poněkud specifický vývoj byl v Praze. Na jednu stranu bylo hlavní město jediným regionem, kde se v roce 2009 střední mzda zvýšila, a to o 1,6 procenta. Na druhou stranu zde však v letech 2010 a 2011 - na rozdíl od ostatních krajů - mzdy téměř stagnovaly.
V posledních dvou letech totiž střední mzdy v soukromém sektoru opět rostou. V roce 2010 to bylo o 2,3 procenta na 22 707 korun a v roce 2011 opět o 2,3 procenta na 22 719 korun. "Zvyšování mediánu či průměru hrubé měsíční mzdy však neznamená, že se zvýšila mzda každého zaměstnance," řekla Duspivová. Ekonomická krize s sebou totiž přinesla i častější propouštění nekvalifikovaných zaměstnanců s nejnižšími příjmy, a tak mohlo dojít k zvýšení úrovně mezd v ekonomice, aniž došlo - v krajním případě - k zvýšení mzdy jediného zaměstnance.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.