Podmínky na pracovním trhu v České republice jsou nejhorší v novodobé historii. Svědčí o tom počet uchazečů o práci evidovaných na úřadech práce. Lidí aktivně hledajících práci je dle březnových dat 608 tisíc, přičemž nezaměstnanost se vyšplhala až na úrovně přes osm procent.
Tato čísla sice znamenají mírné zlepšení oproti začátku roku, nicméně je to dáno výraznou měrou jen sezónními vlivy. Mírnější zima totiž dovolila dřívější zahájení prací v oborech jako je stavebnictví či zemědělství.
A právě nástup sezónních prací bude tím hlavním faktorem, díky kterému v nejbližších měsících očekávám postupný pokles nezaměstnanosti. Největší vliv mívá sezónnost v jarních měsících, přičemž ke kulminaci dochází během července až srpna. Předpokládám, že tímto vlivem může dojít k poklesu nezaměstnanosti až pod 7,5 procenta.
Již několik měsíců je viditelné zlepšení ekonomické aktivity, díky kterému je zde také potenciál ke snížení nezaměstnanosti. Ekonomické oživení je však ještě příliš slabé k tomu, aby přesvědčilo firmy k citelnějšímu navyšování počtu stálých pracovních míst. Reálné je očekávat dopad na míru nezaměstnanosti jen v řádu několika málo desetin procenta.
Nástup sezónních prací, nižší skepse zaměstnavatelů a v neposlední řadě i ustoupení od rozpočtových škrtů značí konec trendu postupného zhoršování stavu na českém pracovním trhu, který započal v červnu loňského roku. Kritickým faktorem dalšího vývoje bude dění v eurozóně a zejména pak v Německu, na kterém je naše ekonomika závislá. Pokud bude pokračovat ekonomické oživení, je reálné předpokládat pokles nezaměstnanosti až k šesti procentům během příštího roku. Předkrizové hodnoty kolem čtyř procent však jsou na dlouho minulostí.
Autorem textu, který vznikl ve spolupráci se společností Cyrrus je analytik Jiří Šimara.