Ze spolku blízkého ČSSD přišel nezvyklý návrh na povinné rozdělení rodičovské dovolené mezi oba rodiče. Co si o něm myslí ekonomka Markéta Šichtařová, analytik Aleš Michl, sociolog Jan Keller a další osobnosti?
Oranžový klub o víkendu představil Desatero opatření, kterými může ČSSD pomoci rodičům. Návrh občanského sdružení, které se snaží "prosazovat rovné zastoupení žen a mužů ve veřejném a stranickém životě", by za normálních okolností zřejmě těžko získával větší mediální pozornost, ale díky opatření číslo čtyři, se mu to dokonale podařilo. "Navrhujeme uzákonit povinné dělení rodičovské dovolené mezi otce a matku. Zaměstnavatelé si musí zvyknout, že nejen žena je ‚nespolehlivou' zaměstnankyní s ‚rizikem' rodičovství," uvádí v desateru kolektiv autorek v čele s předsedkyní Oranžového klubu Zuzanou Jentschke Stöcklovou a mluvčí stínové vlády pro lidská práva a rodinu Michaelou Marksovou -Tominovou. Příliš pochopení je ovšem nečekalo.
ČSSD příliš neboduje
Sociální demokraté v poslední době předvádějí, jak neopatrnými a neobratnými vyjádřeními a návrhy odradit dosud nerozhodnuté voliče. Stačí si vzpomenout na výrok stínového ministra financí Jana Mládka, který osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) označil za parazity. Trefou do černého rozhodně nebylo ani desatero Oranžového klubu. A korunu všemu tento týden nasadila poslankyně ČSSD Vladimíra Lesenská, která na návštěvě Moskvy označila nevládní neziskové organizace za možnou hrozbu pro země, ve kterých působí. Kdyby měl předseda sociální demokratů nějaké vlasy, tak si je jistě trhá hrůzou z toho, co jeho lidé do voleb ještě vypustí z úst. Uklidňovat ho může jen to, že nepříliš inteligentní prohlášení na nás nakonec létají od zástupců všech parlamentních partají.
Co si o návrhu Oranžového klubu myslí ekonomové, sociologové a další zajímavé osobnosti, které oslovil server Peníze.cz? Jak se jim zamlouvá nápad uzákonit povinné dělení rodičovské dovolené mezi oba rodiče?
Markéta Šichtařová, ekonomka:
Pořád si nejsem tak docela jistá, zda nejde o nějaký pokus o parodii nebo vtip. Pokud je to ovšem míněno vážně, pak pardon, vymyslet to mohl snad jen naprostý býk, který byl ovšem náležitě vykastrován, a tudíž ani nemá vlastní potomstvo. To potom také bude uzákoněno, aby muži na rodičovské své děti kojili? Budeme jim hormony, které produkuje matka po porodu a během kojení a které jí radí, jak intuitivně pečovat o dítě, píchat injekčně? Začínám mít hodně intenzivní dojem, že rádobyochrana spotřebitele a rádobyochrana "slabších" nám v Evropě nepěkně přebujela do omezení základních lidských svobod. Tvrzení, že otec může malému dítěti plnohodnotně nahradit matku, je absurdním inženýrstvím proti přirozenosti.
Jan Keller, sociolog a pedagog:
Myslím si, že návrh uzákonit dělení rodičovské dovolené mezi oba rodiče je hodně nedomyšlený. Domnívám se, že už nyní mají otcové možnost starat se místo práce o dítě, zatímco manželka pracuje. Uzákonit, aby muži museli vybrat polovinu rodičovské dovolené povinně, mi zavání diskriminací. Jako levicově založený člověk musím podotknout, že z tohoto návrhu by profitovali zaměstnavatelé. Bohužel vydělávají ženy v průměru o třetinu méně než muži. Jestliže budou muži ze zákona odsouzení k povinné polovině rodičovské dovolené, domácnosti na tom prodělají a firmy ušetří.
Pokračování článku, který vznikl ve spolupráci se serverem Peníze.cz a jehož autorem je Ondřej Tůma, čtěte ZDE.