Dědictví padlé IPB
Arbitráže s ČSOB přišly stát na osmdesát milionů korun
03.01.2011 17:35 Původní zpráva
Neúspěšný boj státu s Československou obchodní bankou před Rozhodčím soudem při Mezinárodní obchodní komoře v Paříži přišel stát na osmdesát milionů korun. Stát nakonec rozepři po více než třech letech prohrál.
Arbitři rozhodovali dva spory mezi státem a ČSOB. "Náklady na arbitráže s ČSOB činí 80 milionů korun," říká mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Stát totiž musí platit za právní a další služby v průběhu sporů.
Spory mezi státem a ČSOB souvisely s převzetím padlé Investiční a Poštovní banky v červnu 2000 právě Československou obchodní bankou. V arbitráži nejprve banka požadovala po státu 1,66 miliardy korun a úroky. Důvodem je nesplácený úvěr firmy J. Ring, který ČSOB zdědila po IPB. Stát ho však bance odmítl proplatit s odůvodněním, že ČSOB úvěr špatně spravovala. Ministerstvo financí následně odpovědělo protižalobou, v níž po ČSOB požadovalo přes 33 miliard korun.
Ministerstvo nakonec oba spory v závěru letošního roku prohrálo. Do ČSOB tak poputuje několik miliard korun a ČSOB rovněž nezaplatí státu ani korunu.
"Vydal jsem pokyn k proplacení příslušné částky 1,7 miliardy plus úroky, protože rozhodnutí nás zavazuje zaplatit do 15 dnů. Částka se odrazí v letošním deficitu státního rozpočtu. Přesto udržíme deficit do výše 163 miliard korun," uvedl již dříve ministr financí Miroslav Kalousek. Pohledávka má údajně hodnotu 1,654 miliardy korun a úroky činí 270 milionů korun.
Trestní oznámení
Z pařížské arbitráže podle ministra vyplývá, že banka má státní záruky za IPB do neomezené výše. "Není tedy pravda, že je omezena nulovou hodnotou podniku, a není ani omezena Evropskou komisí ratifikovanou výší záruk za 154 miliard korun. ČR tak nemá žádný nárok na návrat kladné hodnoty podniku, protože stát se této hodnoty ve smlouvě podepsané ministrem financí Pavlem Mertlíkem v roce 2000 vzdal," prohlásil Kalousek To je přitom podle něho zcela v rozporu s argumenty ČSOB a Zemanovy vlády při prodeji IPB za jednu Kč.
Kalousek proto nařídil podat trestní oznámení na členy bývalé vlády Miloše Zemana, na tehdejšího guvernéra ČNB Josefa Tošovského a na konkursního správce zkrachovalé IPB Petra Staňka. Oznámení se netýká ministra průmyslu a obchodu Miroslava Grégra, který v tehdejší vládě pro usnesení nehlasoval. Zda to bude konečný výčet osob, není jasné. "V tuto chvíli se trestní oznámení připravuje, konkrétnější informace zatím není možné sdělit," uvedl Jakob.
Ministerstvo financí dnes zveřejnilo dohodu s japonskou bankou Nomura, která byla největším akcionářem zkrachovalé IPB. Krach "finančního lva" přišel daňové poplatníky na více než sto miliard korun. Pád IPB je stále největším bankrotem v historii České republiky.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.