Startuje další kolo boje o bankovní poplatky. Kvůli Bruselu sice zlevní platby kartou, výpadek příjmů ale budou chtít banky a karetní společnosti nahradit jinde. První na řadě je podle expertů zdražení výběrů peněz z cizích bankomatů.
Už na první pohled to není úplně běžný bankomat. Žádné logo banky, jen modrožlutý polep a nápis Euronet. Především v centru Prahy je takových k vidění čím dál víc. "Postupně na českém trhu expandujeme a rozšiřujeme naši síť. Jsme největší nebankovní poskytovatel bankomatů," říká jejich provozovatel Attila Tomi, manažer společnosti Euronet Worldwide pro Českou republiku.
Zatímco v minulosti měla firma v zemi jen pár desítek bankomatů, aktuálně jich tu provozuje přes dvě stě. A přibudou další. Euronet chce v rámci expanze spojit síly s maloobchodní sítí Žabka, kde by měly být jeho bankomaty.
"Jednání je na začátku, nechci předjímat jeho výsledek," potvrdil TÝDNU Radim Lunda, generální manažer Žabky. "Pokud by se s Euronetem na spolupráci nakonec dohodli, půjde spíše o jednotky bankomatů."
Zájem Euronetu - firmy s tržní hodnotou přes čtyři miliardy dolarů obchodované na newyorské burze Nasdaq, jejíž akcie během letoška vyletěly skoro o padesát procent - o tuzemský trh je logický. Poplatky za výběry z cizích bankomatů jsou v Česku poměrně vysoké (viz Poplatky...), zároveň tu působí on-line banky, které vlastní sítě přístrojů na vydávání peněz nemají.
Vydělá obchodník. Zákazník nikoli
A dá se předpokládat, že poplatky za výběry z cizích bankomatů brzy vzrostou. Může za to nařízení Evropské unie, které má paradoxně za cíl snížit mezibankovní poplatky při platbě kartou u obchodníků. Ty se v současné době pohybují mezi jedním až dvěma procenty z ceny nákupu.
Od 9. prosince 2015 budou moci být účtovány maximálně do výše 0,2 procenta hodnoty transakce při platbě debetní kartou a 0,3 procenta u kreditní karty.
Evropská komise si slibuje větší akceptaci karet obchodníky, a tedy rozšíření platebních terminálů i mezi prodejce, kteří je zatím nevyužívají. A teoreticky by mohlo zlevnit i zboží placené kartou. Jenže to je jen teorie.
* Proč by se zvýšení poplatků mělo týkat hlavně výběru z cizích bankomatů?
* Dočkáme se díky regulaci Evropské unie zlevnění zboží, za které platíme kartou?
* V čem na trhu nyní panuje nejostřejší konkurenční boj?
Odpovědi nejen na tyto otázky najdete v novém vydání časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 23. listopadu.