Bez certifikace FSC v českých lesích zaniknou tisíce míst

Ekonomika
2. 11. 2017 16:20
Práce v lesích ČR (ilustrační foto).
Práce v lesích ČR (ilustrační foto).

Nezíská-li v České republice v nejbližších letech půl milionu hektarů lesů mezinárodní certifikát FSC pro šetrné a ekologické hospodaření, hrozí, že ve výrobě nábytku zanikne dva tisíce pracovních míst a další dva tisíce míst, které jsou na výrobu navázané. Řekl to při prezentaci na brněnském veletrhu Wood-Tec tajemník Asociace českých nábytkářů Tomáš Lukeš. Globální lídr v prodeji nábytku IKEA plánuje, že od roku 2020 nebude prodávat žádné výrobky bez certifikace FSC a přidávají se další velcí i menší prodejci, uvedl Lukeš.

Českým výrobcům tedy hrozí, že od nich prodejci nebudou nábytek a další výrobky ze dřeva bez certifikace odebírat.

Odborná veřejnost se roky pře, zda je lepší certifikát FSC, nebo PEFC. Oba zajišťují ekologicky šetrné a trvale udržitelné hospodaření.

"Nepropagujeme ani jeden. Klíčové je pro nás to, co chtějí zákazníci a ti jednoznačně preferují FSC. Proto potřebujeme dřevo z těchto lesů, abychom dokázali poptávku uspokojit," řekl Lukeš. V Česku mají certifikaci jen dvě procenta lesů, což je mírně přes 50 tisíc hektarů lesů. Podle Lukeše by situaci výrazně pomohlo, kdyby se do řešení zapojil stát a certifikaci pro část lesů získaly státní podniky Lesy ČR a Vojenské lesy a statky ČR, které se k tomu zatím stavěly vlažně.

Lesy ČR FSC certifikaci neplánují. "Vzhledem k aktuální národní úpravě požadavků systému FSC by zavedení znamenalo vysoké finanční ztráty. Podnik se účastní jednání se zástupci FSC i s Asociací českých nábytkářů. Naším cílem je dospět k dohodě nad národními standardy a pochopitelně prokázat dostatečnost naší legislativy a rovněž i u nás platných certifikátů," sdělila mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Kromě ztráty pracovních míst a nemožnosti získat surovinu přichází v úvahu dovoz z Polska, kde jsou certifikované tři čtvrtiny lesů. Mimo jiné proto, že IKEA nakupuje v Polsku čtvrtinu své celkové produkce. "Chceme však české dřevo, které nebudeme dovážet stovky kilometrů. To není ani ekonomické, ani ekologické, ani udržitelné," řekl Tomáš Beneš z humpolecké firmy BJS Czech, která kompletní produkci dodává právě řetězci IKEA a roční tržby má téměř dvě miliardy korun.

Podle odborníků vyžaduje certifikaci FSC čím dál víc podniků i proto, že to vyžadují zákazníci, jimž záleží na ekologii a udržitelném hospodaření.

Podle předsedy představenstva Dřevozpracujícího družstva Lukavec Pavla Kříže problematika politiky a státní úředníky příliš nezajímá vzhledem k velikosti nábytkářského průmyslu. "Je potřeba, aby státní vlastníci lesů šli přání zákazníka naproti a nezakopávali se. Nemá cenu řešit, který certifikát je lepší, ale zákazníkovi vyhovět. Nemůžu mu nabízet Budvar, když chce Prazdroj," řekl Kříž.

Podle Radka Večeři ze společnosti Dýhy Večeřa a spol. je prodej výrobků z FSC dřeva i ekonomicky výhodnější. "Pokud by se mi do svazku dostalo necertifikované dřevo, jeho cena okamžitě o čtvrtinu klesá. Je potřeba, abychom nezaspali dobu. Musíme tlačit na dodavatele, aby vznikla nějaká koncepce pro certifikaci FSC v českých lesích, aby naši zákazníci věděli, co mohou čekat," uvedl Večeřa.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Chaloupka Miroslav

Další čtení

Inflace v Turecku v červnu zvolnila na 35,1 procenta, zůstává nejvyšší v Evropě

Ekonomika
4. 7. 2025

Majetkový úřad prodal bývalé sídlo ÚSTR v Praze na Žižkově za 387 milionů korun

Ekonomika
3. 7. 2025
ilustrační foto

Cestování je hit. Do patnácti let se ztrojnásobí, říká průzkum

Ekonomika
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ