Ekologické hospodaření
Bez certifikace FSC v českých lesích zaniknou tisíce míst
02.11.2017 16:20 Aktualizováno 02.11. 15:33
Nezíská-li v České republice v nejbližších letech půl milionu hektarů lesů mezinárodní certifikát FSC pro šetrné a ekologické hospodaření, hrozí, že ve výrobě nábytku zanikne dva tisíce pracovních míst a další dva tisíce míst, které jsou na výrobu navázané. Řekl to při prezentaci na brněnském veletrhu Wood-Tec tajemník Asociace českých nábytkářů Tomáš Lukeš. Globální lídr v prodeji nábytku IKEA plánuje, že od roku 2020 nebude prodávat žádné výrobky bez certifikace FSC a přidávají se další velcí i menší prodejci, uvedl Lukeš.
Českým výrobcům tedy hrozí, že od nich prodejci nebudou nábytek a další výrobky ze dřeva bez certifikace odebírat.
Odborná veřejnost se roky pře, zda je lepší certifikát FSC, nebo PEFC. Oba zajišťují ekologicky šetrné a trvale udržitelné hospodaření.
"Nepropagujeme ani jeden. Klíčové je pro nás to, co chtějí zákazníci a ti jednoznačně preferují FSC. Proto potřebujeme dřevo z těchto lesů, abychom dokázali poptávku uspokojit," řekl Lukeš. V Česku mají certifikaci jen dvě procenta lesů, což je mírně přes 50 tisíc hektarů lesů. Podle Lukeše by situaci výrazně pomohlo, kdyby se do řešení zapojil stát a certifikaci pro část lesů získaly státní podniky Lesy ČR a Vojenské lesy a statky ČR, které se k tomu zatím stavěly vlažně.
Lesy ČR FSC certifikaci neplánují. "Vzhledem k aktuální národní úpravě požadavků systému FSC by zavedení znamenalo vysoké finanční ztráty. Podnik se účastní jednání se zástupci FSC i s Asociací českých nábytkářů. Naším cílem je dospět k dohodě nad národními standardy a pochopitelně prokázat dostatečnost naší legislativy a rovněž i u nás platných certifikátů," sdělila mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.
Kromě ztráty pracovních míst a nemožnosti získat surovinu přichází v úvahu dovoz z Polska, kde jsou certifikované tři čtvrtiny lesů. Mimo jiné proto, že IKEA nakupuje v Polsku čtvrtinu své celkové produkce. "Chceme však české dřevo, které nebudeme dovážet stovky kilometrů. To není ani ekonomické, ani ekologické, ani udržitelné," řekl Tomáš Beneš z humpolecké firmy BJS Czech, která kompletní produkci dodává právě řetězci IKEA a roční tržby má téměř dvě miliardy korun.
Podle odborníků vyžaduje certifikaci FSC čím dál víc podniků i proto, že to vyžadují zákazníci, jimž záleží na ekologii a udržitelném hospodaření.
Podle předsedy představenstva Dřevozpracujícího družstva Lukavec Pavla Kříže problematika politiky a státní úředníky příliš nezajímá vzhledem k velikosti nábytkářského průmyslu. "Je potřeba, aby státní vlastníci lesů šli přání zákazníka naproti a nezakopávali se. Nemá cenu řešit, který certifikát je lepší, ale zákazníkovi vyhovět. Nemůžu mu nabízet Budvar, když chce Prazdroj," řekl Kříž.
Podle Radka Večeři ze společnosti Dýhy Večeřa a spol. je prodej výrobků z FSC dřeva i ekonomicky výhodnější. "Pokud by se mi do svazku dostalo necertifikované dřevo, jeho cena okamžitě o čtvrtinu klesá. Je potřeba, abychom nezaspali dobu. Musíme tlačit na dodavatele, aby vznikla nějaká koncepce pro certifikaci FSC v českých lesích, aby naši zákazníci věděli, co mohou čekat," uvedl Večeřa.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.