Nezaměstnanost v Česku v prosinci stoupla na 6,2 procenta z listopadových 5,9 procenta. Lidí bez práce přibylo o téměř 22 tisíc na 453 118 uchazečů. Oznámil to Úřad práce ČR. Podle něj jde o běžný vývoj nezaměstnanosti ke konci roku, kdy se projevuje postupné ukončování sezonních prací. Meziročně nezaměstnanost klesla, předloni v prosinci byl podíl lidí bez práce 7,5 procenta.
"Do evidence se už hlásí ve větším počtu i lidé, jimž k 31. 12. 2015 skončily termínované pracovní smlouvy a dohody, nebo například živnostníci, kteří dočasně přerušili svou činnost a obnoví ji s příchodem jarního počasí," uvedla generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková. Nezaměstnanost prý v průběhu roku kopírovala klasickou vývojovou křivku. Česká ekonomika je podle Sadílkové v dobré kondici, na konci roku byl absolutní počet nezaměstnaných nižší naposledy v prosinci 2008.
Počet volných míst ve srovnání s listopadem klesl o 2504 na 102 545. "Firmy po letním výpadku většinou už doplnily stavy, a pokud chystají v personální oblasti změny, čekají už tradičně na začátek nového roku. Proto se i nabídka volných pracovních pozic poněkud snížila, přesto byla jejich prosincová hodnota nejvyšší od roku 2008," podotkla Sadílková. Meziročně prosincový počet volných míst vzrostl o více než 43 800.
Zaměstnavatelé měli v prosinci zájem o pomocné pracovníky ve výrobě, montážní dělníky, kováře a nástrojáře, řidiče nákladních automobilů, autobusů a tramvají, pracovníky v oblasti ochrany a ostrahy, slévače, svářeče či obsluhu pojízdných zařízení. Dále hledali prodavače, kuchaře, uklízeče, číšníky a servírky, recepční, šičky, obchodní zástupce, pracovníky v administrativě, operátory call center, skladníky zpracovatele masa nebo potrubáře. Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory.
Potřebujeme analýzu, míní Babiš
Ministr financí Andrej Babiš upozornil, že je nutné řešit neobsazenost volných pracovních míst. "Je potřeba, aby ministerstvo práce a sociálních věcí mělo podrobnou analýzu, proč volná pracovní místa neumíme obsadit nezaměstnanými - jestli je to v mobilitě, rekvalifikaci, jestli někteří lidí nechtějí pracovat nebo pracují na černo," uvedl ministr. Zároveň upozornil, že firmy pociťují nedostatek základních pracovních sil, a pokud je nenacházejí mezi českými spoluobčany, tak se musí obracet do zahraničí.
"V souvislosti s poklesem nezaměstnanosti a rostoucím počtem volných pracovních míst se stále více podnikům nedostává kvalifikovaných zaměstnanců. Pokračující nedostatek pracovníků by se tak letos měl odrazit na rychlejším růstu mezd," uvedl i analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. Tlak na vyšší mzdy tak bude podle analytika ČSOB Petra Dufka hlavním rysem vývoje tuzemského trhu práce v letošním roce. "Nepředpokládáme však, že by už letos nebo v příštím roce mělo dojít k přehřátí trhu práce," uvedl.
Z jednotlivých krajů si nadále drží nejnižší podíl nezaměstnaných Praha se 4,2 procenta. Druhý je Plzeňský kraj, kde ale nezaměstnanost proti listopadu vzrostla o 0,3 procentního bodu na 4,6 procenta. Naopak nejvyšší zůstává nezaměstnanost v Ústeckém kraji, kde činí 8,9 procenta.
Z okresů byla nejnižší nezaměstnanost tradičně v Praze-východ, kde činila 2,6 procenta. Následuje Rychnov nad Kněžnou s 2,9 procenta a Mladá Boleslav s 3,5 procenta. Nejvyšší míra nezaměstnanosti naopak byla na Bruntálsku, a to 11,6 procenta. Mostecko hlásí 11,1 procenta nezaměstnaných, ale bylo jedním z pouhých dvou regionů, kde v prosinci nezaměstnanost meziměsíčně klesla. Druhým takovým okresem bylo Ústecko s 10,4 procenta.
Na jedno volné pracovní místo připadá v současné době 4,4 uchazeče. Největší nápor je na Bruntálsku, kde je na jedno místo 18,4 uchazeče.