Bez ruského plynu vydržíme <span>zhruba měsíc</span>

Ekonomika
21. 10. 2009 17:08
Podle Gavora se obětí ukrajinsko-ruského sporu nestaneme.
Podle Gavora se obětí ukrajinsko-ruského sporu nestaneme.

Podle Gavora se obětí ukrajinsko-ruského sporu nestaneme.Plynová krize se může letos v zimě opakovat, myslí si čeští politici i ekonomové. Vlastní zásoby suroviny by nám při mrazu do deseti stupňů měly vystačit nejméně na měsíc. Do budoucna většina odborníků prosazuje zrušení limitů na těžbu uhlí. Česko by tak alespoň částečně omezilo svoji energetickou závislost na Rusku.

Že nelze vyloučit přerušení dodávek plynu, si myslí například předseda ČSSD Jiří Paroubek. "Naznačují to názory analytiků, západních médií i výroky ruských a ukrajinských představitelů," řekl v pondělí na tiskové konferenci. Ten samý den vláda schválila krátkodobá organizační a technická opatření, která se zabývají připraveností Česka na možnou krizi.  

Je Česko za vodou?

"Situace bude asi napjatá, ale byl bych velmi překvapen, kdyby mezi Ruskem a Ukrajinou opět došlo k takovému sporu jako loni," myslí si energetický expert Jiří Gavor. Pravděpodobnost, že dojde k dalšímu přerušení dodávek, je podle něj velmi malá. "Ukrajina i Rusko si uvědomily, že to poškodilo jejich pověst. Oba státy potřebují příjmy z prodeje nebo tranzitu plynu," vysvětluje pro on-line deník TÝDEN.cz.

Podle odborníků z Teplárenského sdružení České republiky by nám v případě odstávky vydržel plyn na třicet až čtyřicet dní. Gavor s ním souhlasí. Při absolutním výpadku by pouze plyn ze zásobníků stačil na měsíc, při velkých mrazech na dva týdny spotřeby.

ČTĚTE TAKÉ: Bartuška: Rusko může kohoutky vypnout vždy

"Máme obrovskou výhodu, že nezávisíme jen na dodávkách z Ruska," zdůrazňuje Tomáš Drápela, místopředseda Sdružení. Tato doba je podle něj dostatečně dlouhá na to, aby krize zatím pominula. "V každém případě bychom však museli přistoupit k určitým omezením, v první řadě by se musel plyn dodat do strategických odvětví, například do zdravotnictví," doplňuje Drápela.

Prolomíme limity?

Tepelná elektrárna (ilustrační foto).Jedním ze způsobů, jak snížit současnou závislost Česka na plynu, je prolomení limitů těžby uhlí. "Těžaři na to čekají a nyní se přidávají i velcí odběratelé, především teplárny," tvrdí Gabor a Alexej Nováček z Teplárenského sdružení jeho slova potvrzuje: "Tento krok podporujeme, ale pouze v případě, že bude sloužit pro teplárenství." S prolomením limitů souhlasí také energetický analytik firmy Atlantik Petr Novák. "Snaha o snížení závislosti logicky povede k většímu využívání lokálních zdrojů energie," konstatuje pro on-line deník TÝDEN.cz.

Klíčovým problémem by se stala domluva těžařů s obyvateli, které by prolomení limitu postihlo. Nad ložisky hnědého uhlí se totiž nacházejí obce Horní Jiřetín a Černice, jejichž obyvatelé proti změně zákona protestují.

"V Německu se s tím nepářou. U nás se však jedná o politicky citlivé téma, se kterým si troufla přijít až současná vláda," říká Novák. Podle členů Sdružení se měl problém řešit již před dvaceti lety a ne dnes, kdy se z technické záležitosti stalo politikum.  

ČTĚTE TAKÉ: Ministr Tošovský: Chceme prolomit těžební limity
                        Policie zasáhla proti Greenpeace na střeše vlády

S plánovaným zvyšováním těžby uhlí nesouhlasí například předseda Sociální demokracie. "Prolomení limitu těžby jsme podmiňovali provedením krajského referenda. Tento požadavek se v Tošovského koncepci vůbec neobjevil."

Jako alternativu navrhuje zesílení přepravní infrastruktury a podporu terminálů z přímořských zemí Evropské unie. "Možnost vidím také v dovozu zkapalněného plynu z Alžírska nebo ze států Perského zálivu," dodává Paroubek.

Foto: wikipedia.org, archiv Týdne

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ