Bezpečnost v on-line prostředí je nejnižší od roku 2013

Ekonomika
9. 11. 2017 05:45
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Bezpečnost v on-line prostředí se dostala na nejnižší úroveň od roku 2013. Index bezpečnosti České bankovní asociace, který sleduje vybraná kritéria bezpečného působení na internetu, klesl o dva procentní body na 59 procent. Důvodem je především nechuť klientů měnit hesla a PIN kódy, vyplývá z průzkumu, který pro asociaci mezi tisícovkou respondentů uskutečnila agentura SC&C.

Češi využívají on-line prostředí k uskutečnění svých plateb čím dál častěji. Asi osm z deseti Čechů používá k zaplacení svou platební kartu, polovina ji využívá i k nákupům na internetu. S hackerským útokem se podle průzkumu setkal každý desátý Čech. Na 72 procent respondentů ale nevnímá sociální sítě za riziko.

"Především pro nejmladší generaci je představa dne bez mobilu, tabletu či počítače naprosto nereálná. S pohybem v on-line prostředí také výrazně roste využívání platebních karet a plateb prostřednictvím internetu. S tím vším narůstá význam tématu kyberbezpečnosti, které Češi zatím podceňují," uvedl odborník na bezpečnost ČBA Tomáš Hládek.

Doporučenou frekvenci změny hesla či PIN jednou za tři měsíce dodržuje necelá pětina Čechů. Jednou za rok si heslo změní 27 procent respondentů a více než polovina mění svá hesla méně než jednou za rok nebo vůbec.

Proti loňskému roku vzrostl o pět bodů počet každodenních uživatelů internetového bankovnictví. Své finance na internetu kontroluje a spravuje každý den téměř třetina Čechů. Stejně vzrostlo každodenní využívání internetového bankovnictví prostřednictvím mobilního telefonu.

Mobilní telefony lze přirovnat ke kvalitním počítačům, a proto je třeba je i stejným způsobem chránit proti hackerským útokům. To Češi stále nedělají. Antivir v mobilním telefonu jako součást zabezpečení má třetina oslovených a čtvrtina nemá žádné. Alarmujících 40 procent Čechů netuší, že něco takové existuje. Riziko napadení hackery přes mobil však hrozí ve stejné míře jako u stolních počítačů či notebooků, doplnil Hládek.

Češi také stále více platí debetními kartami. "Debetní kartu využívá jako prostředek k placení 80 procent respondentů, což je sedmiprocentní nárůst proti roku 2016. Stejného nárůstu doznalo i využívání kreditních karet, a to především u starší generace. Možnost placení prostřednictvím známek a mobilního telefonu stále využívá pouze pět procent Čechů, především nejmladší generace," uvedla ředitelka výzkumu SC&C Jana Hamanová.

Podíl využívání platebních karet k placení na internetu stoupl proti předchozímu roku o devět bodů. Na internetu platí kartou více než polovina dotázaných. Karta je také nejčastější volbou placení v případě nákupu na e-shopu, volí ji až třetina respondentů.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Krumphanzl Michal

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ