Bič na lichváře, který nepráskne

Ekonomika
1. 4. 2015 05:55
Zvýší zpřísnění podmínek počet lichvářů (ilustrační foto)?
Zvýší zpřísnění podmínek počet lichvářů (ilustrační foto)?

Praktiky firem poskytujících spotřebitelské úvěry dosáhly neúnosné míry, míní ministerstvo financí. Chystá zpřísnění podmínek. Kritici varují, že to může zvýšit počet lichvářů.

Pan Josef z Hradce Králové se ocitl ve finanční krizi. Měl nízký plat a několik půjček, které splácel. Na to, aby uhradil běžný provoz domácnosti, mu nezbývaly peníze. "Proto si bral malé úvěry do pěti tisíc korun, kterým se říká mikropůjčky," vysvětluje David Šmejkal z Poradny při finanční tísni, na kterou se později pan Josef obrátil.

Malé půjčky ovšem byly cestou do pekel. Na takové úvěry sice nepotřeboval ručitele a peníze dostal poměrně rychle, ale bylo to kompenzováno obřími úroky a dalšími poplatky.

"Nakonec měl 88 závazků, z nichž 40 byly takzvané mikropůjčky," říká David Šmejkal. Josefovy dluhy narostly na 550 tisíc korun. Ve finále neměl ani na to, aby si koupil jídlo a zaplatil nájem.

Očištěný trh?

Pan Josef se zkrátka stal obětí obřího byznysu s půjčkami, na kterém se v současnosti v Česku živí či přiživuje více než 57 tisíc lidí. Tři tisícovky z nich peníze přímo půjčují, ostatní jsou podle odhadu ministerstva financí "pouzí" zprostředkovatelé. A jejich působení není zrovna nejčistší.

Porušují zákon, neváhají sáhnout k poměrně drsným praktikám, jako jsou například drastické sankce za jakékoli porušení smlouvy, zneužívají směnky, žádají ručit domy a byty, o něž pak kvůli vysokým úrokům a poplatkům lidé přicházejí. Ministerstvo financí se proto chystá poslat na konci dubna do připomínkového řízení nový zákon, který má s podobnými praktikami skoncovat. Počet nebankovních úvěrových společností i zprostředkovatelů by měl klesnout.

"Firmy nebo lidé, kteří chtějí takto peníze půjčovat, budou muset splnit některé požadavky, jako je například výše základního kapitálu nebo pojištění odpovědnosti za škodu," říká náměstek ministra financí Martin Pros.

Mimo jiné se podle návrhu odliší povolení pro poskytovatele a zprostředkovatele. Firmy, které chtějí půjčky poskytovat, budou muset mít základní kapitál ve výši dvou milionů a budou procházet jakousi prověrkou předpokladů, jejich pracovníci například budou potřebovat dostatečné vzdělání. Nezbytná také bude licence centrální banky.

"Vyčistí to trh. Na Slovensku, kde se pokoušejí o něco podobného, počet poskytovatelů a zprostředkovatelů klesl až o 75 procent," uvedl Pros. Návrh však už nyní vzbuzuje kritiku.

CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V AKTUÁLNÍM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYŠLO V PONDĚLÍ 30. BŘEZNA 2015.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ