Bída tuzemské módy. Prodejci oděvů prožívají těžké časy

Ekonomika
13. 11. 2016 13:30
Češi více utrácí za oblečení, ale prodejcům to nestačí.
Češi více utrácí za oblečení, ale prodejcům to nestačí.

Češi díky oživující se ekonomice více utrácejí za oblečení. V tuzemském módním průmyslu se loni protočilo 60 miliard korun. Obchodníci a výrobci přesto pláčou nad výdělkem. TÝDEN nahlédl do zákulisí jejich byznysu.

Britský maloobchodní řetězec Marks & Spencer minulý týden oznámil, že zavře přes osm desítek obchodů po celé Evropě, ale i v Číně. Za letošní první pololetí mu totiž klesl zisk skoro o pětinu, na sedm miliard korun. Prodejen v Česku by se opatření týkat nemělo. Alespoň zatím.

Podle Jany Riečanské z tuzemského zastoupení společnosti mají Češi o značce silné povědomí a jsou loajální. Loni se u nás řetězci povedlo vydělat 44 milionů korun, což lze v porovnání s předloňskou skoro čtyřistamilionovou ztrátou považovat za úspěch.

Jak zjistil TÝDEN z výročních zpráv, o moc lépe na tom nejsou ani ostatní hráči na trhu. Ačkoli jim obraty nijak výrazně neklesají, z čistých výdělků jim moc nezbude. Jak je to možné?

"Tržby v maloobchodu jsou sice čím dál vyšší, ale vzhledem ke zvyšujícím se mzdám rostou i náklady na zaměstnance. Prodejcům nehraje do karet ani inflace, která jim nedává prostor pro zvyšování cen," vysvětluje Petr Gapko, hlavní ekonom Monety Money Bank. Kromě toho se na tuzemském trhu neustále vyostřuje konkurence ať už ze strany on-line obchodů, nebo potravinářských řetězců, které rozšiřují nabídku oblečení.

Smutná bilance

Velkou díru v rozpočtu dělá většině obchodníků i rostoucí nájemné prodejních ploch. Na některých místech dosahuje astronomických částek. Například v Palladiu na pražském náměstí Republiky, kam denně zavítá v průměru 43 tisíc lidí, stojí měsíční pronájem až 140 eur za metr čtvereční. Přepočteno na koruny nějakých 380 tisíc korun za stometrovou plochu.

Firmám ale nezbývá nic jiného než se na výhodných místech udržet, jinak nedosahují potřebných obratů. Nemohou si podle svých slov dovolit ani výrazně zlevňovat a snižovat si marže. S kupní silou Čechů to totiž není i přes rostoucí útraty žádná sláva: v loňském roce se pohybovala podle společnosti Gfk na 200 tisících korunách na obyvatele, což je zhruba polovina evropského průměru. A pro zajímavost - jen devítina kupní síly Lichtenštejnců.

S výdělky obchodníků mohou ale zamávat i další faktory. "Loni pro nás byly neobvykle špatné povětrnostní podmínky, protože byla extrémně teplá zima, takže lidé nekupovali tolik oblečení," řekla TÝDNU Verena Baumgartnerová z německého řetězce C&A Moda. Podle ní hospodářské výsledky v posledních letech ovlivňují směnné kursy. Jinými slovy, slabá koruna má za následek i slabší výnosy.

CELÝ ČLÁNEK SI PŘEČTĚTE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÝ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 14. LISTOPADU.

Autor: Kamila JuškováFoto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ