Kvůli fúzi
Bohemia Energy musí zaplatit pokutu 5,4 milionu
01.04.2016 11:02 Aktualizováno 01.04. 11:27
Alternativní dodavatel elektřiny a plynu Bohemia Energy musí zaplatit pokutu 5,4 milionu korun. Dostal ji od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za pozdě nahlášenou fúzi se společností České Energetické Centrum (ČEC). Vyplývá to z rozhodnutí uveřejněného na webu antimonopolního úřadu. Rozhodnutí je pravomocné. Firma, která měla v roce 2014 zisk 590 milionů korun, se k chybě přiznala. Uložení pokuty podle svého dnešního vyjádření nebude komentovat.
Antimonopolní úřad schvaluje většinu velkých fúzí na českém trhu. Dokud firmy nemají jeho povolení, nemohou vykonávat takzvanou kontrolu nad subjekty, které koupí. Bohemia Energy například na mimořádné valné hromadě Českého Energetického Centra v září 2013 odvolávala členy představenstva a nominovala tam nové. Fúzi na ÚOHS ale nahlásila až poté a úřad ji v říjnu 2013 povolil.
Pokuta je ve výsledku za zhruba tříměsíční chování. "Uskutečňování spojení před podáním návrhu a před právní mocí rozhodnutí úřadu, kterým se spojení povoluje, je typově závažný delikt," uvedl v rozhodnutí místopředseda ÚOHS Michael Mikulík.
Bohemia Energy své chyby přiznala a s úřadem spolupracovala. Výsledkem je snížení pokuty o pětinu. Skupina Bohemia Energy převzetím ČEC zvýšila počet svých zákazníků o více než 70 tisíc na 550 tisíc a její tržní podíl vzrostl zhruba na 6,5 procenta. Bohemia Energy začala domácnostem elektřinu nabízet v roce 2006, zemní plyn o dva roky později.
Alternativnímu dodavateli energií Bohemia Energy klesly loni tržby o čtyři procenta na 8,4 miliardy korun. Hospodářský výsledek za rok 2015 společnost zatím nezveřejnila. Podle firmy může za pokles tržeb loňské teplé počasí. V roce 2014 společnost vykázala zisk 590 milionů korun.
Podobného provinění jako Bohemia Energy se v minulosti dopustily například Karlovarské minerální vody při převzetí Poděbradky. Výsledkem byla před více než deseti lety pokuta deset milionů korun. Případ byl ale výrazně komplikovanější, protože KMV konkurenta ovládaly i přes tehdejší zákaz fúze od ÚOHS. Později antomonopolní úřad pod vedení nového předsedy Martina Peciny spojení firem povolil.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.