Brusel: České <span>veřejné finance</span> jsou neudržitelné

Ekonomika
14. 10. 2009 12:49
Eurokomisař pro hospodářské a měnové záležitosti Joaquin Almunia.
Eurokomisař pro hospodářské a měnové záležitosti Joaquin Almunia.

Eurokomisař pro hospodářské a měnové záležitosti Joaquin Almunia.Česko má jedny z nejhorších veřejných financí v Evropské unii. Evropská komise jej dnes přeřadila do skupiny nejvíce rizikových zemí. Skupiny jsou celkem tři, přičemž Česká republika se dosud nacházela v prostřední z nich. Vyšší rozpočtové deficity a hospodářská krize však Česko srazily až do poslední skupiny zemí, jejichž veřejné finance jsou jen stěží dlouhodobě udržitelné bez citelné reformy.

Spolu s Českem se ve skupině zemí s nejrizikovějším vývojem rozpočtů nachází Kypr, Irsko, Řecko, Španělsko, Lotyšsko, Litva, Malta, Nizozemsko, Rumunsko, Slovinsko, Velká Británie a dokonce i Slovensko, které ještě poměrně nedávno patřilo mezi premianty Evropské unie. "Náprava (veřejných financí) si vyžádá ambiciózní konsolidační programy na snížení dluhů a deficitů v následujících letech a hluboké reformy sociálního systému," uvedla Evropská komise.

ČTĚTE TAKÉ: Brusel zahájil řízení s Českem. Kvůli rozpočtovému schodku

Česko má sice v unii jeden z nejnižších celkových dluhů, ale tempo zadlužování roste poměrně rychle. Jen pro letošní rok české ministerstvo financí původně plánovalo, že fiskální deficit dosáhne 3,9 procenta hrubého domácího produktu, ale v současnosti odhaduje propad hospodaření až na 5,5 procenta HDP. Pokud by ovšem čeští poslanci neschválili takzvaný úsporný balíček, deficit by se mohl vyšplhat až na sedm procent HDP a destabilizovat veřejné finance.

Ilustrační fotoČeská republika nyní neplní dvě z pěti maastrichtských kritérií, která jsou nezbytná pro přijetí eura a vypovídají o makroekonomické stabilitě země. Největším problémem je právě vládní deficit, naopak veřejný dluh by podle analytiků v následujících letech jistě neměl atakovat kritickou hranici 60 procent HDP.

Vysoký deficit veřejných rozpočtů byl způsoben obrovským výpadkem na příjmové straně rozpočtu, především výběru daně z příjmu právnických osob. Rozpočet také zatěžuje vysoký podíl mandatorních výdajů, které tvoří drtivou většinu celkových rozpočtových výdajů.

Foto: Reuters, archiv Týdne

Další čtení

Vltavská vodní elektrárna ve Štěchovicích po letní opravě najede na plný výkon

Ekonomika
12. 7. 2025

Těžba hnědého uhlí v dole Bílina skončí v roce 2033, potvrdil Český báňský úřad

Ekonomika
11. 7. 2025
ilustrační foto

Cena bitcoinu zlomila další rekord. Krypto posiluje, protože ho chce Trump

Ekonomika
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ